Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch Türkiye için Güzel Haberi Verdi: 2024 Sermaye Yılı Olacak

Küresel çapta 3 büyük kredi derecelendirme kuruluşundan biri olan Fitch Ratings, Türkiye için sevindiren haberi verdi. Beklenen sermaye ulaşılabilir.
Fitch Türkiye için Güzel Haberi Verdi: 2024 Sermaye Yılı Olacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Amerikan kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye için umut vadeden bir analiz paylaştı. “Gelişmekte Olan Piyasalara Net Sermaye Akışları Güçlü Bir Şekilde Toparlanacak” başlıklı analizde, Türkiye’nin de arasında bulunduğu gelişmekte olan en büyük 9 ekonomi için 2024’ün sermaye yılı olacağı haberi verildi.

Bu yıl 9 ülkeye sermaye akışının son 10 yılın zirvesinde olacağı ve 200 milyar doları bulabileceği tahmini yapıldı.

“Küresel Ekonomik Görünüm” raporunda yer alan analizde adı geçen ülkeler; Türkiye, Rusya, Hindistan, Endonezya, Güney Kore, Güney Afrika, Meksika, Brezilya ve Polonya oldu.

Adı geçen ülkelerin gelişmiş ekonomilerle kıyaslandığında daha yüksek büyüme potansiyeli gösterdiği ve ABD Merkez Bankası’nın (FED) sıkılaştırma adımlarından vazgeçmesiyle daha da rahatlayabileceği söylendi.

Gelişmekte olan piyasalara sermaye akışı 2007 yılında 408 milyar doları görerek zirve seviyeye ulaşmıştı.
2015 yılına gelindiğinde ise adı geçen ülkelere sermaye akışı çarpıcı şekilde düşüş göstermişti.

GCM Yatırım Banner

Pandemi dönemiyle dengelerin radikal şekilde değiştiği son iki yılda ise gelişmekte olan dokuz ekonomi için sermaye akışı oynaklık göstermişti.

OECD Türkiye için Beklentisini Değiştirmedi

Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) bugün paylaştığı “Büyüme için Temelleri Güçlendirmek” başlıklı Ekonomik Görünüm raporunda Türkiye’ye de yer vererek, ekonomideki büyüme beklentisini enflasyon detayına rağmen bu yıl için aşağı çekmedi.

Buna göre OECD, Türkiye ekonomisinde büyümenin 2024’te yüzde 2,9 olacağı tahmininde bulundu. 2025 beklentisini ise yüzde 3,1 olarak açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.