Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fitch, Türk Telekom’un Not Görünümünü Yükseltti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin ardından Türk Telekom için de pozitif değerlendirme yaptı.
Fitch, Türk Telekom’un Not Görünümünü Yükseltti
Son Güncelleme: 
Yorum

Türk Telekomünikasyon A.Ş. Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP), uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings tarafından gerçekleştirilen not değerlendirmesi hakkında açıklama yaptı.

Fitch, Türk Telekom’un uzun vadeli yerel ve yabancı para cinsinden kredi notlarını (IDRs) “B” olarak teyit etti. Bunun yanında kredi görünümünü “negatif” ten “durağan”a revize etti.

Şirketin uzun vadeli ulusal kredini notunu ‘AAA(tur)’, görünümünü “durağan” ve öncelikli teminatsız enstrüman notunu ise ‘B’/’RR4’ olarak onayladı.

Söz konusu değerlendirme, kurumun Türkiye için yaptığı not güncellemesinin ardından geldi. Fitch, 8 Eylül 2023 tarihinde Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak teyit etti ve not görünümünü iki yılın ardından negatiften “durağan“a yükseltti.

Kısa vadeli makro-finansal istikrar risklerini azaltan ve ödemeler dengesi baskılarını hafifleten daha geleneksel ve tutarlı bir politika karışımına dönüşün, not görünümü kararında etkili olduğu belirtilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu