Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch, Türk Telekom’un Not Görünümünü Yükseltti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin ardından Türk Telekom için de pozitif değerlendirme yaptı.
Fitch, Türk Telekom’un Not Görünümünü Yükseltti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türk Telekomünikasyon A.Ş. Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP), uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings tarafından gerçekleştirilen not değerlendirmesi hakkında açıklama yaptı.

Fitch, Türk Telekom’un uzun vadeli yerel ve yabancı para cinsinden kredi notlarını (IDRs) “B” olarak teyit etti. Bunun yanında kredi görünümünü “negatif” ten “durağan”a revize etti.

Şirketin uzun vadeli ulusal kredini notunu ‘AAA(tur)’, görünümünü “durağan” ve öncelikli teminatsız enstrüman notunu ise ‘B’/’RR4’ olarak onayladı.

Söz konusu değerlendirme, kurumun Türkiye için yaptığı not güncellemesinin ardından geldi. Fitch, 8 Eylül 2023 tarihinde Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak teyit etti ve not görünümünü iki yılın ardından negatiften “durağan“a yükseltti.

Kısa vadeli makro-finansal istikrar risklerini azaltan ve ödemeler dengesi baskılarını hafifleten daha geleneksel ve tutarlı bir politika karışımına dönüşün, not görünümü kararında etkili olduğu belirtilmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.