Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch Türk Şirketlerine Yönelik Deprem Raporunu Yayımladı

Fitch Ratings, depremin Türk şirketlerinin kredi profillerini etkileyemeyeceğini belirterek, Türk Telekom ve Turkcell için olumsuz değerlendirmede bulundu.
Fitch Türk Şirketlerine Yönelik Deprem Raporunu Yayımladı
HABER GİRİŞ

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, depremin ardından Türk şirketlerine yönelik açıklamada bulundu. Raporda deprem sonrası şirketlerin operasyonel aksamaları değerlendirildi.

Fitch, depremlerin neden olduğu operasyonel aksamaların, derecelendirilen Türk şirketlerinin kredi profillerini etkileme ihtimalinin düşük olduğunu aktardı. Bu değerlendirilmenin şirketlerin, deprem sonrası fabrikalarında ya da işletmelerinde hasar oluşmadığı geri bildirimine dayandırdıklarını ifade etti.

“Arçelik ve Şişecam Üretime Devam Ediyor”

Fakat İskenderun Limanı da dahil olmak üzere merkez üssü çevresindeki, kurumsal ihraççıların operasyonları üzerindeki tam dolaylı etkiyi belirlemenin çok erken olduğunu kaydetti. Ayrıca depremlerin tam makro-ekonomik etkisinin henüz ölçülmediğini kaydetti. Hızlı toparlanma çabalarına rağmen tüketici talebinin ve tedarik zincirlerinin kısa vadede etkilenebileceğini bildirdi.

Fitch raporunda, Arçelik ve Şişecam ihracatçıları da dahil olmak üzere depremin merkez üssü yakınında herhangi bir üretim tesisi olmayan ihraççıların faaliyetlerine normal şekilde devam ettiğini aktardı.

Enerjisa Enerji’ye yönelik değerlendirmede bulunan Fitch, deprem nedeniyle ödeme tahsilatındaki gecikmeler de dahil olmak üzere işletme sermayesi sorunlarından bir miktar baskı oluşabileceğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

“Türk Telekom ve Turkcell Gelir Kaybı Yaşayabilir”

Ayrıca Telekom şirketleri Türk Telekom ve Turkcell’in hizmet eksiklikleri nedeniyle bir miktar gelir kaybı yaşayabileceğini bildirdi. Kredi ölçümleri üzerindeki etkinin sınırlı olacağını ifade etti.

Bunun yanında Ülker, Coca-Cola İçecek ve Anadolu Efes gibi tüketici sektöründe derecelendirilen şirketlerin faaliyet tesislerinde ise maddi hasar olmadığını bildirdi. Fakat bu şirketlerin depremden dolayı 2023 yılının ilk çeyreğinde gelir ve kârlarında baskı görülebileceğini ifade etti.

Bu gelişmelerin öncesinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan (TCMB)  depremin ekonomiye olan etkisi hakkında değerlendirme geldi. Depremin Türkiye ekonomisi performansı üzerinde kalıcı bir etki bırakmayacağını kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın