Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch Ratings’in Raporunda Türk Bankaları için Revize Hamlesi

Fitch Ratings bugün paylaştığı raporda, Türk bankacılık sektörünün görünümünü 'nötr'den 'iyileşiyor' olarak revize etti. Detaylar haberde…
Fitch Ratings’in Raporunda Türk Bankaları için Revize Hamlesi
HABER GİRİŞ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, azalan dış finansman baskıları ve düşen makro riskleri gerekçe gösterdi ve Türk bankacılık sektörünün görünümünü ‘nötr’den ‘iyileşiyor’a revize etti.

Bu değişikliğin nedeni olarak, dış finansman baskılarının azalması ve makro risklerin düşmesi gösterildi. Fitch, Türkiye’nin Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra daha geleneksel makroekonomik politikalar benimsemeye başladığını belirtti.

Bu politikaların sonucunda dış finansman baskılarının azalması ve makroekonomik istikrarın artması nedeniyle, Türk bankacılık sektörünün görünümünün ‘nötr’den ‘iyileşiyor’a yükseltildiği ifade edildi.

Açıklamada, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervlerinde görülen iyileşme, dolarizasyonun azalması ve bankaların dış finansmana erişiminin artmasının, Türkiye’nin yeni politika çerçevesine olan yatırımcı güveninin arttığını gösterdiğine dikkat çekildi.

Bankaların döviz likit varlıklarının büyük bir kısmını oluşturan TCMB ile yapılan döviz swaplarının önemli ölçüde azaldığı ve bu faktörlerin finansal istikrarı desteklemeye devam etmesinin beklendiği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Son dönemde Türk bankalarının borç ihracında görülen artışın, dış finansman baskılarının azalmasına ve uluslararası yatırımcıların sektöre olan güveninin yeniden kazanılmasına işaret ettiğine vurgu yapılan açıklamada, politika değişikliklerinden bu yana bankaların risk primlerinin azaldığı ve dış piyasalara erişimlerinin önemli ölçüde iyileştiği kaydedildi.

Türk bankacılık sektörünün geçen yıl yüksek karlılık sağladığı, bu yıl ise karlılıkta bir miktar azalma olabileceği, ancak sektörün sermaye yapısının yeterli olduğu da belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın