Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch Ratings Uyardı! Küresel Kredi Riskleri Artıyor

Fitch Ratings, jeopolitik faktörleri, enflasyon verilerini, savaşı ve istikrarsız ortamı işaret ederek küresel kredi risklerinin arttığını duyurdu.
Fitch Ratings Uyardı! Küresel Kredi Riskleri Artıyor
HABER GİRİŞ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Avrupa’da yaşanan doğalgaz krizi, üçlü faiz artışı tehdidi ve Çin’in emlak piyasasındaki çatlamalar gibi nedenlerden dolayı küresel kredi risklerinin son çeyrekte yükseldiğini duyurdu. Paylaşılan raporda, temel tahminlerin, 2023 yılında Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’daki resesyonları içerecek şekilde revize edildiği, geniş tabanlı risk ortamının aşağı yönlü seyrine devam ettiğine dikkat çekildi.

Üçlü faiz artışı tehdidi, küresel enerji krizi ve Çin’de emlak piyasasında meydana gelen sorunlardan dolayı azalma belirtisi görülmediği için küresel kredi risklerinin arttığı bildirildi.

Enerji konusunda çözüm bulamayan Avrupa’da gaz piyasasının dengesinin sağlanamaması, ABD ve Avrupa’da 2023’e kadar devam etmesi beklenen enflasyon, kredi risklerini etkileyen temel faktörler arasında yer aldı.

Ayrıca Çin’deki emlak krizi, Rusya-Ukrayna savaşı, yetkililerin yaptığı politika hataları da kredi risklerini artıran başlıklar arasına dahil edildi.

Çin’in makro ve finansal riskleri, yönetim ve politika tehditleri, stagflasyon, finansal istikrarsızlık ve iklim dönüşümleri de kilit sebepler arasında sayıldı. Jeopolitik risklerin ve uzun vadeli politikaların değişmesinin daha fazla belirsizliğe yol açtığının altı çizildi.

GCM Yatırım Banner

Geçtiğimiz gün yine Fitch Ratings, Türkiye’deki enflasyona dikkat çekerek hızlı bir şekilde gerilemeyeceğini, büyümenin de yavaşlayacağını belirtmişti. Geçen ay, küresel ekonomiye yönelik tahminlerini aşağı yönlü revize ederken Türkiye için büyüme tahminini yüzde 4,5’ten yüzde 5,2’ye çıkarmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.