Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch Ratings Türkiye için 2 Karar Tarihi Verdi!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notunu değerlendireceği önemli iki tarihi açıkladı. Detaylar haberde;
Fitch Ratings Türkiye için 2 Karar Tarihi Verdi!
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin kredi notunu iki yılın ardından yükselten uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, 2024 yılına ilişkin Ülkelerin Derecelendirme İnceleme Takvimi’ni yayımladı. Takvimde Türkiye’nin derecelendirme için ilk tarih 8 Mart 2024 olarak belirlendi.

Ülkelerin kredi derecelendirme takvimi incelendiğinde Türkiye için ikinci tarihinse 6 Eylül 2024 olarak açıklandığı görüldü.

Kredi derecelendirme kuruluşlarının açıkladıkları tarihlerde ülkelere ilişkin bir rapor yayımlama zorunluluğu bulunmazken, Fitch genel olarak bir rapor paylaşır.

Seçimlerin ardından Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) şahin tutumuyla art arda faiz artış kararının da etkisiyle 8 Eylül’de Fitch Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak teyit etmişti. Not görünümünü ise iki yılın ardından negatiften “durağana” yükseltmişti.

Görünümün durağana yükseltilmesine ilişkin detay veren Fitch, “Görünümün durağana revize edilmesi, kısa vadeli makro-finansal istikrar risklerini azaltan ve ödemeler dengesi baskılarını hafifleten daha geleneksel ve tutarlı bir politika karışımına dönüşü yansıtıyor.” açıklamasında bulunmuştu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.