Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch Ratings 20 Türk Bankasının Not Görünümünü Durağana Revize Etti

Uluslararası kredi dereceleme kuruluşun Fitch Ratings, 20 Türk bankasının görünümünü yükseltti.
Fitch Ratings 20 Türk Bankasının Not Görünümünü Durağana Revize Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings tarafından 20 Türk bankasının görünümü mevcut seviyesi olan negatiften “durağan” olarak iyiye revize edildi. Kredi notunu teyit eden kuruluş, bu yılın Temmuz ayında 14 yabancı bankanın kredi notunu düşürme kapsamında 2 Türk bankasının kredi notunda da değişikliğe gitmiş ve seviyeyi negatif olarak belirlemişti.

Fitch’in bugün aldığı yeni kararla birlikte Akbank ve İş Bankası’nın yerel para cinsinden uzun vadeli kredi notu görünümünü negatiften durağana çekildi. Bunun yanında Halkbank’ın negatif seviyede tutulan not görünümünün ise sabit tutularak herhangi bir değişikliğe gidilmediği bildirildi.

Kasım ayı başında Türkiye’nin kredi notunu BB- seviyesinde teyit eden kuruluş, bir önceki tahmininde negatif seviyesinde tuttuğu not görünümünü ise durağan olarak yukarı yönlü revize etmişti. Kuruluşun bu kararıyla Türkiye’nin ekonomik görünümü negatif seviyeden durağa yükseltildi ve bu da 7 yılın ardından Fitch’in ülkemize yönelik attığı ilk olumlu adım olarak kayıtlara geçti.

Kuruluş kararında yaptığı bu değişikliğe gerekçe olarak ülkenin bankaları desteklemesine ilişkin aşağı yönlü risklerde görülen azalmayı ve dış finansmanda kısa vadede ortaya çıkabilecek sert bozulma ihtimalinin düşmesini göstermişti.

Kuruluş Kararında Değişiklik YaptıFitch tarafından yayımlanan raporda bankaların faaliyet ortamı gelişmeleri çerçevesinde varlıklarının kalitesi, sermaye durumları, karlılığı ve yabancı para varlıklarıyla ilgili durumların yakından takip edileceği ifadelerine yer verildi.

Kasım ayı başında aldığı kararın ardından açıklama yapan kuruluş, jeopolitik risklerin Türkiye’nin notunu etkilediğini ve bunun bir süre daha devam edeceğini bildirmişti.

Jeopolitik Riskler Türkiye'nin Notunu EtkiliyorAyrıca Türkiye enflasyonunun 2020 yılı sonunda %12, 2021 yılı sonunda %10 seviyesinde gerçekleşeceği öngörülmüştü. Yıllıklandırılmış bütçe açığının GSYİH rakamına oranının ise bu yıl %2,4 seviyesinden %3,3’e çıkabileceği de kuruluşun açıkladığı tahminler arasında yer aldı. 2019 yılı için büyüme beklentisi ise %0,3’ten %0,8’e yukarı yönlü revize edilmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın