Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch Ratings Türkiye’nin Kredi Notunu BB-, Not Görünümünü Durağan Olarak Derecelendirdi!

Fitch Ratings tarafından Türkiye'nin kredi notu ve görünümüne yönelik düzenlemeler yapıldı. Kuruluş, bu iki ölçütü sırasıyla "BB-" ve "durağan" olarak güncelleme kararı aldı.
Fitch Ratings Türkiye’nin Kredi Notunu BB-, Not Görünümünü Durağan Olarak Derecelendirdi!
HABER GİRİŞ

ABD ile Birleşik Krallık’ta iki merkezi bulunan ulusal kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’ye ilişkin istatistiksel derecelendirmelerinde düzenlemeye gitti. Buna göre kuruluş, Türkiye için kredi notunu BB- seviyesinde teyit etti. Negatif olarak belirlediği not görünümünü ise “durağan” olarak üst seviyeye çekme kararı aldı.

Alınan bu karar kapsamında Türkiye’nin ekonomik görünümünün negatif seviyeden durağana çekilmesi, Fitch’in 7 yıl gibi uzun bir sürenin ardından Türkiye ekonomisi için attığı “ilk olumlu adım” olarak kaydedildi.

Fitch’ten gelen açıklama, Türkiye ekonomisinin dengelenme konusunda iyileşme gösterdiğine vurgu yapılırken, var olan aşağı yönlü risklerde Temmuz ayından bu yana azalma olduğu belirtildi.

Fitch'ten Açıklama GeldiAşağı yönlü risklerin azalması; cari işlemler dengesinin kaydettiği iyileşme, artan döviz rezervleri, ekonomik büyümenin sürmesi, düşük seyreden enflasyon, yapılan faiz indirimlerine rağmen Türk lirasında görülen değer artışı, küresel finansman şartların daha da destekleyici bir hale gelmesi ve ABD tarafından Suriye konusunda Türkiye’ye yönelik yaptırım kararının geri çekilmesi gibi sebeplerle ilişkilendirildi.

Kuruluş tarafından gelen açıklamada ayrıca, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Temmuz ayından bu yana faizlerini toplamda 1000 puan indirmiş olmasına değinildi. Fakat bu duruma rağmen Türk lirasının ABD doları karşısında 5,48-5,92 bandı arasında istikrarlı bir seyir izliyor olmasının altı çizildi. Bununla birlikte Türkiye’nin dış finansman ihtiyacının hala yüksek seviyelerde olduğuna ve “kırılganlık kaynağı” olmayı sürdürdüğü ifade edildi.

Kuruluşun açıklamasında ayrıca jeopolitik risklerin Türkiye’nin notu üzerindeki etkilerinin sürdüğü bildirildi.

Jeopolitik Riskler Not Üzerinde EtkiliBunlarla birlikte Fitch, daha büyük bir çatışma olmadığı takdirde Türkiye’nin Suriye’de yürüttüğü askeri faaliyetlerin ülkenin kredi notunu önemli ölçüde etkileyeceğini düşünmüyor. Kuruluş, yaptığı son düzenleme kapsamında Türkiye’nin 2019 yılı içindeki büyüme beklentisini %0,3 seviyesinden %0,8’e yukarı yönlü revize etti.

GCM Yatırım Banner

2020 yılı için büyüme tahmini ise %3,1 olarak belirlenirken, 2021 için %3,6 seviyesi açıklandı. Türkiye’nin enflasyonuna yönelik öngörülerini de paylaşan kuruluş, 2020 yılı sonu için enflasyonun %12 ve 2021 sonunda %10 olacağını belirtti. 2019 yılında yıllıklandırılmış bütçe açığının Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’ya (GSYİH) oranının %2,4 seviyesinden %3,3’e çıkabileceği öngörüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.