Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch Gıda Fiyatlarının 2023’te Düşmesini Bekliyor

Fitch Ratings son raporunda küresel gıda enflasyonuna dair tahminlerde bulundu. Kurum gelecek yıl fiyatlarda düşüş bekliyor.
Fitch Gıda Fiyatlarının 2023’te Düşmesini Bekliyor
HABER GİRİŞ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, son dönemde gıda fiyatlarındaki artışa dair değerlendirmesini paylaştı. Derecelendirme kuruluşu, küresel gıda fiyatlarının 2023 yılında belirgin bir şekilde düşeceğini öne sürdü.

Ukrayna savaşının başlangıcında arz endişeleri nedeniyle tahıl fiyatları yükseldiğine dikkat çekilen açıklamada, diğer ülkelerin üretimi hızlandıracağına dair yeni bir iyimserlik olduğuna yer verildi.

Ukrayna’nın bu haftaki sevkiyatı ile küresel arza yaklaşık 20 milyon ton tahıl ekleyebileceğini kaydeden Fitch, Avustralya’nın bu yıl içerisinde buğday hasadını artıracağını bildirdi. Açıklamada küresel makro faktörlerin tahıl fiyatlarını düşürdüğüne yer verildi.

Fitch: Fed’in Faiz Artırımları Korkuyu Artırdı

Fitch, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) şahin politika sıkılaştırma hamlelerinin resesyon korkularını artırdığını ve gelecek yıl için belirgin bir küresel ekonomik yavaşlaya neden olacağını söyledi.

Fed’in duruşunun ABD doları endeksini yirmi yılın en yüksek seviyesine çıkardığını belirten Fitch, “Emtialarla ters ilişki göz önüne alındığında, ABD dolarındaki artış, tarımsal emtialarda büyük bir düşüşe katkıda bulundu. Küresel sanayi üretimindeki yavaşlama, önümüzdeki dönemde daha yumuşak emtia fiyatları ile de uyumludur.” değerlendirmesini yaptı.

GCM Yatırım Banner

Gıda Fiyatlarında Yukarı Yönlü Riskler

Açıklamada gıda fiyatlarında yukarı yönlü riskler görüldüğüne dikkat çekildi. Gübre fiyatları ılımlı olsa da, Avrupa doğal gaz fiyatlarının tüm zamanların en yüksek seviyelerine yükselmesinin bu eğilimi tersine çevirebileceği ve mahsul verimini etkileyebileceği ifade edildi.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle, tonlarca tahıl depolarda atıl durumda kaldı. Bu durumun aşılması için geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin arabuluculuğunda, Karadeniz’de tahıl koridoru oluşturulması için taraflar anlaşmaya imza atmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın