Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch Baş Ekonomisti ABD’deki Resesyon için Tarih Verdi

Fitch Ratings Baş Ekonomisti Coulton, ekonomideki bir yıllık öngörünüm incelendiğinde yukarı yönlü bir güncellemenin olduğunu açıkladı. Detaylar haberde;
Fitch Baş Ekonomisti ABD’deki Resesyon için Tarih Verdi
HABER GİRİŞ

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings Baş Ekonomisti Brian Coulton, Bloomberg HT’ye ABD ekonomisini değerlendirdi. Ciner Medya ABD Temsilcisi Ali Çınar’ın sorularını yanıtlayan Coulton, tahminlerde pozitif yönlü bir güncelleme olduğuna işaret etti.

ABD ekonomisinde Eylül-Ekim ayı gibi resesyon beklediklerini vurgulayarak, “Biz ABD’den bir hâlâ bir resesyon bekliyoruz, Eylül-Ekim gibi başlayacak.” ifadelerini kullandı.

Ekonomideki Yukarı Yönlü Güncelleme 3 Faktörden Etkilendi

Bir yıllık öngörünüm incelendiğinde yukarı yönlü bir güncellemenin olduğunu bildiren Coulton, iyi yönlü güncellemenin üç faktörden etkilendiğini paylaştı.

Çin’deki Covid-19 pandemi kısıtlamaların kaldırılmasıyla tüketici ve hizmet sektörünün geri döndüğünü kaydetti. Bu durumunsa ekonomideki yukarı yönlü revizyonun ilk etken faktörü olduğunu savundu.

İkinci pozitif faktörünse geçen senenin sonunda doğal gaz krizi tahminlerinin, beklentiler kadar kötü gerçekleşmemesi olduğunu ileri sürdü. Doğal gaz tedarikindeki sıkıntının, ciddi anlamda krize yol açabileceğinin öngörüldüğünü ancak korkulan kadar kötü gerçekleşmediğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Coulton açıklamasında yukarı yönlü revizyona üçüncü faktör olaraksa ABD’deki tüketicilerin dirençli olmasını sundu. ABD’li tüketicilerin sürpriz bir şekilde direnç gösterdiğine işaret etti.

Ekonomik Toparlanma için 2024 Yılı İşaret Edildi

Ekonomik toparlanma için 2024 yılını gösteren Coulton, ABD’de Eylül-Ekim aylarında resesyonun başlayacağına dikkat çekti. Ayrıca, ABD’deki yavaşlamanın gelişmekte olan ülkeleri etkilediğini vurguladı.

Euro Bölgesi’nde de yavaşlama beklediklerini söyleyen Coulton, 3 ile 5 yıl içerisinde merkez bankalarının zorlu bir süreçten geçeceğini kaydetti. Ayrıca açıklamasında 2024 yılı içerisinde toparlanma beklediklerini de dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.