Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fındık Üreticilerine Müjde! Fiyatlar Yükselebilir

Fındık alım fiyatına tepki gösteren üreticiye DKİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gürdoğan müjdeyi verdi. Detaylar haberde...
Fındık Üreticilerine Müjde! Fiyatlar Yükselebilir
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ağustos ayının başında fındık üreticisinin merakla beklediği alım fiyatını açıklamıştı. Giresun için 84 TL, levant için 82,50 TL olarak belirlendiğinin duyurulmasından sonra birçok üretici bu fiyatlara tepki göstererek fındık ağaçlarını kesmişti.

Fındık alım fiyatının yükselmesini bekleyen üreticiye Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan’dan müjde geldi.

DKİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gürdoğan, fındık fiyatlarının sene sonuna doğru özellikle Eylül ayından sonra üçlü rakamlara çıkabileceğini söyledi.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) fındığı tek elden alarak üreticinin mağduriyetinin önleyeceğini belirtti. Alımların ve ödemelerin gecikmesi durumunda üreticinin mağdur olacağını fındıkta tekelleşmesinin söz konusu olduğuna değindi.

“Türkiye’nin Fındık Liderliği Tehlikede”

Gürdoğan, yurt dışı kaynaklı tekelleşen belli firmaların spekülasyonlarla üreticiyi zor durumda bıraktığını ve ürününün değeri gelmeden aldığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin dünya genelinde fındık üretimi bakımından lider konumda olduğunu fakat bunun tehlikeye girdiğini belirtti. Ortalamanın yüzde 85’lerden yüzde 60’a düştüğünü bunun 10 sene içinde yüzde 50’lerin altına düşeceğini kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.