Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan’dan Enflasyon Açıklaması: Yeniden Tek Haneye İndireceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından gündeme dair kritik konular hakkında açıklama yaptı. İşte detaylar;
Erdoğan’dan Enflasyon Açıklaması: Yeniden Tek Haneye İndireceğiz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşık 3,5 saat süren kabine toplantısının ardından kritik açıklamalarda bulundu. Kocaeli’nde meydana gelen patlamaya değinen Erdoğan, kazadan etkilenenlere geçmiş olsun dileklerini iletti.

Türkiye’nin önündeki tarihi fırsat penceresini değerlendirmekte kararlı olduklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı, asırlar sonra küresel sistemin en üst ligine yükselme imkanını elde ettiklerini paylaştı.

Ekonomik Gelişmeler

Erdoğan, ekonomik zorlukları kendilerinin de gördüğünü, dillendirilen serzenişleri yakından takip ettiklerini belirtti.

Doğru politikalarla bu hassasiyetten taviz vermediklerini, Türkiye’nin en büyük kalkınma ve demokrasi atılımlarına imza attıklarını paylaştı.

Her yıl ortalama yüzde 5,5 büyüyerek milli geliri 1 trilyon sınırına getirdiklerini, istihdamı 32 milyon kişiye çıkardıklarını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Orta vadeli programın iş dünyası ve sendika temsilcileriyle birlikte hazırlandığını, programın 85 milyonun tamamına rehberlik edeceğini dile getirdi. Eylül ayı itibarıyla programı açıklayacaklarını bildirdi.

Enflasyon Mesajı

Bugün en çok tartışılan enflasyon konusunda en büyük başarının kendilerine ait olduğunu, çok eskiden gelen kronik sorunla mücadele ettiklerini belirtti.

Enflasyonu yüzde 6’ya kadar düşürenlerin kendilerinin olduğunu, yeniden tek haneye indireceklerini paylaştı. Hem içerde hem de bölgesel krizlerin birtakım sorunlara yol açtığını ve bunların gelip geçici olduğunu aktardı.

Sabit ve dar gelirli vatandaşlara çağrıda bulunan Erdoğan, insanlar gibi devletlerin de hayatlarında inişlerin çıkışların olabileceğini söyledi. Türkiye’nin geçmiş dönemlere göre daha iyi durumda olduğunu paylaştı.

“1 Milyar Dolarlık Katkı”

Ülke ve millet olarak ayağa kalkıldığında milli birliğe kast edilenlerin görüldüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı, kömür santrallerinin Avrupa ülkelerinin en önemli kaynağı haline geldiğini belirtti.

Kemerköy Termik Santrali’nin yıllık 1 milyar dolar civarında ülke ekonomisine katkı sağladığını, Türkiye için önemli bir milli değer konumunda olduğunu vurguladı. Santralin mevcut kömür kaynağının tükenmek üzere olduğu için yeni kaynaklar bulması gerektiğini paylaştı.

Çevrecilerden gelen eleştirilere tepki göstererek son 21 yılda Türkiye’nin 6 milyar 572 milyon fidanı toprakla buluşturduğunu ve rekora imza attığını bildirdi. Hedeflerinin bu rakamı 7 milyar seviyesine çıkarmak olduğunu açıkladı.

İhracatta Rekor

Temmuz’da ihracat rakamlarının ivmedeki yükselişin devam ettiğini gösterdiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı, ihracatın Temmuz’da 20 milyar 93 milyon dolar olduğunu hatırlattı.

Bu rakamla Temmuz ayındaki en yüksek ihracata ulaşıldığını ifade etti ve Türk ürünlerini dünyaya ulaştıran ihracatçıları tebrik etti.

2023’te İDEF 23’te gurur verici gelişmeler görüldüğünü, imzalanan sözleşmelerin proje hacminin 56,5 milyar lira olduğunu kaydetti. İDEF 23’ün kendi rekorunu kırdığını paylaştı.

Turizm sektöründe Türkiye’ye yıl başından bu yana 22 milyonu aşkın turist geldiğini, gecelik ortalama harcamanın 67 dolardan 100 dolara çıktığını belirtti.

Fındık Alım Fiyatları

Erdoğan, fındık piyasasında fiyat istikrarını sağlamak ve üreticiyi korumak üzere Toprak Mahsulleri Ofisi’ni yeniden görevlendirdiklerini söyledi.

Fındığın ihracata yıllık katkısının 2 milyar doları bulduğunu, bu sene 125 tonluk bir rekolte beklediklerini açıkladı.

Fındık alım fiyatının Giresun için 84 TL, levant için 82,50 TL olarak belirlendiğini duyurdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın