Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Finansal İstikrar Komitesi Ekonomiyi Görüştü! Ne Mesajlar Çıktı?

Finansal İstikrar Komitesi, bu akşam Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek başkanlığında toplandı. Toplantıdan ne mesajlar çıktı? Detaylar haberin devamında;
Finansal İstikrar Komitesi Ekonomiyi Görüştü! Ne Mesajlar Çıktı?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) internet sitesi üzerinden paylaşılan basın duyurusuna göre Finansal İstikrar Komitesi, bu akşam Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek başkanlığında toplandı.

Toplantıda, Türkiye’nin yanı sıra küresel ekonomik görünümün ele alındığı, özellikle bankacılık, sigortacılık ve sermaye piyasalarındaki güncel gelişmelerin değerlendirildiği ifade edildi.

Finansal sistemin bütününe sirayet edebilecek sistemik risklerin belirlenmesi, izlenmesi ve bu tür risklerin azaltılması için gerekli tedbir ve politika önerilerini tespit etmekle sorumlu komitenin toplantısında, söz konusu başlıklarda sektörel düzeyde atılması gereken adımların istişare edildiği belirtildi.

Fiyat istikrarına yönelik atılan adımların etkilerinin mercek altına alındığının belirtildiği açıklamada, ekonomik büyümede başlayan yeniden dengelenme sürecinin, cari açıktaki düşüşün ve beklentilerdeki iyileşmenin makro finansal riskleri önemli ölçüde azalttığının gözlemlendiği kaydedildi.

Uluslararası rezervlerdeki güçlü artışın yanı sıra ülkenin risk primindeki iyileşmenin finansal istikrarı pekiştirdiğine dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

Kredi ve mevzuat piyasalarına dair genel görünümün de değerlendirilen konu başlıkları arasında yer aldığının belirtildiği basın duyurusunda, önümüzdeki döneme ilişkin politika çerçevesinin müzakere edildiğinden de bahsedildi.

Açıklamanın son kısmında ise komitenin, sürdürülebilir yüksek büyümenin önemli unsurlarından olan finansal istikrarın korunması maksadıyla bütüncül bir yaklaşımla çalışmalarını sürdüreceği mesajı verildi.

Bugün İstanbul Ekonomi Zirvesi’ne ‘Sürdürülebilir Yaşam ve Akıllı Şehirler’ sempozyumunda açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, enflasyonda yıllık bazda belirgin düşüşü 2024 ortalarından sonra görmeyi beklediklerini söylemişti.

Yılmaz, Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk priminin 2,5 yılın en düşük seviyesinde olduğunu vurgulamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.