Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yılmaz’dan Ekonomi Yorumu: İddialı Hedeflerimiz Var

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, ekonomide öngörülebilirliği artırmayı hızlandırdıklarını belirten iddiaları hedeflerin olduğunu söyledi. Detaylar haberde...
Yılmaz’dan Ekonomi Yorumu: İddialı Hedeflerimiz Var
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, İstanbul Ekonomi Zirvesi’ne ‘Sürdürülebilir Yaşam ve Akıllı Şehirler’ sempozyumuna katıldı. Önemli açıklamalarda bulunan Yılmaz, ekonomide öngörülebilirliği artırmayı hızlandırdıklarını dile getirdi.

Yılmaz, Orta Vadeli Program’a değinerek hükümetin yol haritasını ortaya koyduğunu söyledi. Türkiye ekonomisinin 1,8 puan ile dünya ekonomisinin üzerinde bir büyüme gerçekleştirdiğini belirtti.

Ülkenin satın alma paritesinde ise dünyada 11’inci büyük ekonomisi olduğunu belirten Yılmaz, iddiaları hedeflerin olduğunu söyledi.

Yılmaz, “2023 yılında ekonomimizin 1,1 trilyona yakın bir büyüklüğe ulaşmasını bekliyoruz. Geçen yıl 905 milyardı. İMF verilerine göre 17. büyük ekonomi konumunda olacağız. 12 aylık geriye gittiğimizde zaten bu rakamı yakalamış durumdayız. Belli bir büyüklüğe gelmiş durumdayız.”

Ekonomi büyürken enflasyon ile mücadeleden vazgeçmediklerini belirten Yılmaz,  yıllık bazda belirgin düşüşün 2024 ortalarından sonra görmeyi beklediklerini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS) 2,5 yılın en düşük seviyesinde olduğunu hatırlattı. İhracat rakamlarını değerlendiren Yılmaz, Kasım ayında 23,11 milyon dolara ulaştığını aktardı.

On İkinci Kalkınma Planı kapsamında afet yönetimi, kentsel dönüşüm, şehirleşme, konut, çevrenin korunması, kentsel altyapı, bölgesel gelişme ve kırsal kalkınma alanlarında birçok politika ve tedbire yer verildiğini bildirdi.

Yakın bir zamanda yürürlüğe giren Kentsel Dönüşüm Kanunu’na atıfta bulunan Yılmaz, Türkiye Yüzyılı’na yakışır sağlam, güvenli, iklim dostu ve akıllı şehir teknolojileriyle donatılmış geleceğin şehirlerini inşa etmeye kararlı olduklarını dile getirdi.

Yılmaz, Türkiye’de akıllı şehirlerin inşa edilebilmesi için Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı’nın hazırlandığını belirtti. Söz konusu eylem planının Türkiye’de ilk, dünyada ise dördüncü olma özelliğini taşıdığın kaydetti.

Cevdet Yılmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde iklim değişikliği ve afetlere karşı dirençli, herkes için erişilebilir, yaşam kalitesi yüksek, dijital teknolojiye dayalı şehirler oluşturmaya devam edeceklerini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.