Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Finansal Hizmetler Güven Endeksi Haziran’da Yine Geriledi

Merkez Bankası verilerine göre Haziran’da finansal hizmetlerde güven yine azaldı. Endeksi oluşturan alt kalemler kapsamında yalnızca talepte artış oldu. İşte detaylar;
Finansal Hizmetler Güven Endeksi Haziran’da Yine Geriledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Haziran 2022 dönemine ait Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi (FHGE) raporunu yayımladı.

Merkez Bankası istatistiklerine göre finansal hizmetlerde güven endeksi Haziran’da önceki aya göre 4,9 puan düşüşle 168 seviyesinde gerçekleşti. Mayıs’ta FHGE, bir önceki aya göre 5,8 puan düşüşle 172,9 seviyesinde gerçekleşmişti.

Finansal Hizmetlerde Güven Haziran’da Düşüşü Sürdürdü!

Finansal Hizmetlerde Güven Haziran'da Düşüşü Sürdürdü!
KAYNAK: TCMB

Anket sonuçları finansal sektörde faaliyet gösteren 155 kuruluşun yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edildi. FHGE, Mayıs’ın ardından düşüş trendini sürdürse de 100 üzerinde değer aldığı için finansal hizmetler sektöründe iyimser görünümü işaretledi.

Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri kapsamında son üç aydaki hizmetlere olan talep FHGE’yi artış yönünde etkiledi. Buna karşılık son üç aydaki iş durumu ile gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisi, FHGE’yi azalış yönünde etkiledi.

İş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelere göre, son üç ayda iş durumunda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmeler ile gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentiler önceki aya kıyasla zayıfladı.

GCM Yatırım Banner

Son üç ayda hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmelerse güçlendi.

İstihdama ilişkin değerlendirmelere göre, son üç aydaki istihdamda artış olduğunu bildirenler ile gelecek üç ayda istihdamda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin güçlendiği gözlendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.