Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Filiz Eryılmaz Yazdı: Faiz İndirimleri Ne Zaman Gelecek?

Enflasyon verisiyle piyasa faiz indirimlerine göre pozisyon almaya başladı. Merkez Bankası'ndan sene sonunda beklenen faiz indirimi kararını uzman isim kaleme aldı.
Filiz Eryılmaz Yazdı: Faiz İndirimleri Ne Zaman Gelecek?
HABER GİRİŞ

Ekonomi yönetimi Mayıs ayında yıllık artışı yüzde 75’i aşarak pik noktaya dokunan enflasyonun Haziran ayında düşüşe geçeceği ve dezenflasyon sürecinin başlayacağı sözünü verirken, dün açıklanan veriler aksi yönde bir sonuç doğurmadı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), dün Haziran ayının enflasyon verisini paylaştı. Enflasyon sepetini yargı kararına rağmen paylaşmayan TÜİK’in hesaplamalarının ne kadar gerçeği yansıttığı soru işareti doğururken, merak edilen bir diğer mesele de Merkez Bankası’nın indirimlere ne zaman başlayacağı oldu.

ALB Yatırım Başekonomisti ve Bursa Uludağ Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Filiz Eryılmaz, faiz indirimlerinin ne zaman geleceği sorusuna yanıt verdi.

Aposto’daki köşesinde, Haziran ayında baz etkisiyle düşen enflasyonun bundan sonraki süreçte ne kadar güçlü ya da zayıf devamlılık göstereceğinin piyasa tarafından yakından takip edileceği notunu düştü.

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) hafta başında paylaştığı İstanbul enflasyonunun Haziran ayında yüzde 82 zirvesinden inmediğini da hatırlatarak, “Piyasanın nabzını tuttuğunuzda açıklanan enflasyonun İTO’nun açıkladığı İstanbul enflasyonundan ciddi bir sapma göstermiş olması da veriye duyulan güveni bir hayli azaltmış görünüyor. Bu güvensizlik nedeniyle enflasyon beklentileri beklenildiği kadar güçlü çıpalanamayabilir de” dedi.

GCM Yatırım Banner

Piyasa Eylül için Faiz İndirimini Fiyatlıyor

Planda olmayan olağanüstü olumsuz bir gelişme yaşanmadıkça Merkez Bankası’ndan artık faiz artışı beklenmediğini söyleyen Eryılmaz, beklenti altı gelen Haziran ayı enflasyonuyla beklentilerin daha güvercinleştiğini ifade etti.

Eryılmaz, “Dün beklenti altı gelen enflasyon verisi ile piyasa artık 4. çeyrekte değil, Eylül ayında bir faiz indirimi gelebileceğini fiyatlamaya çoktan başladı bile” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın