Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fidan: Filistinlilerin Acılarının Devamına İzin Vermeyeceğiz

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Kahire’de İsrail-Filistin gerilimine ilişkin açıklamalarda bulundu. Detaylar geliyor...
Fidan: Filistinlilerin Acılarının Devamına İzin Vermeyeceğiz
HABER GİRİŞ

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Mısır’ın başkenti Kahire’de Gazze’deki gelişmelerin ele alındığı “Kahire Barış Zirvesi”nde katılımcılara hitap etti. Bakan Fidan, İsrail’in saldırılarının bir katliama dönüştüğünü belirtti.

Fidan açıklamasında, “Topluca cezalandırmanın, insan haklarına, insan hayatına karşı gerçekleştirilen bu saldırıların hiçbir bahanesi olmaz. Tereddütsüz olarak sivillerin hayatını kaybetmesini kınıyoruz.” diye konuştu.

Uluslararası toplumun, davranışlarının ve verdiği mesajların ne kadar kritik olduğunun farkında olması gerektiğini kaydeden Fidan, “İsrail’e geçici sözde bir galibiyetin tarih sürecinde uzun vadeli bir barışa yol açmadığını geçmişte olduğu gibi şimdi de gerçekleşmeyeceğini anlamalıdır.” diye konuştu.

Fidan, İsrail’in kendisine gerçekleştirilen saldırıları, Filistinlilere yönelik korkunç bir öfke ortaya koymak için açık çek olarak görmemesi gerektiğini, hastanelere, sivillere yönelik saldırıların derhal durdurulması gerektiğini söyledi.

İsrail’in Filistinlilerin çektiği acıları normalleştirmeye çalıştığını vurgulayan Fidan, “Biz buna asla diyoruz. Ne Filistinliler için ne de bir başkası için. Bu kriz, coğrafi tırmanışlarla birlikte global olarak etkilerini gösterebilir. Ancak biz kalıcı bir barış istiyoruz. Gerçekten tarihi bir dönemeçteyiz. Filistinlilerin acılarının devam etmesine asla izin vermeyeceğiz.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Fidan bölgedeki düşmanlıkların sona ermesi ve koşulsuz olarak Gazze’ye insani yardımların başlamasıyla birlikte iki devletli bir çözüme dayalı olarak bir barış sürecine geçilebileceğini söyledi. Bunun 1967 sınırları çerçevesinde Doğu Kudüs’ü başkent olan egemen bir Filistin Devleti’nin kurulmasıyla mümkün olduğunu sözlerine ekledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın