Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fiat 124 Spider Abarth: Toyota GT86 ve Mazda MX-5’e Meydan Okuyor!

Fiat'ın uzun beklemeden sonra tekrar hayata geçirdiği 124 Serisini bu sefer Abarth firması yorumladı. 124 Spider'ın özellikle Toyota ve Mazda'yı hedefliğini görüyoruz. İşte detaylar...
Fiat 124 Spider Abarth: Toyota GT86 ve Mazda MX-5’e Meydan Okuyor!
Son Güncelleme: 
Yorum

Fiat’ın 1966 yılında üretime aldığı 124 Spider modeli şimdi Abarth’ın dokunuşları ile ikinci saldırışına hazırlanıyor. Bu arabayı bizimle beraber birçok ülke Murat Serileriyle tanıdı. Tabi İtalyanlar değil! 124’ün çıkışı ile beraber Fiat’ın uzun süredir bıraktığı spor araba klasmanında büyük canlanmalar oldu. Fiat 124, spor araba kullanıcıları arasında Japon temsilcilerin alternatifi olarak görülüyor.

Mesela arkadan itişli Mazda MX-5! Şahsi olarak ne düşündüğümü söylemem gerekirse; Fiat 124 bu rakipleri karşısında sadece fiyat yönünden avantajı olabilir. Tabi burda 124 Spider’ın kötü olduğunu vurgulamıyoruz. Aşağıda vereceğimiz özelliklerine dayanarak 124’ün üstü açık spor araba sınıfında başarılı grafikler çizdiğini göreceksiniz.

İtalyan firmanın güç sorumlusu “Abarth”, Spider üzerinde tarz olacak oynamalar yaparak daha zevkli hale getirilmiş. Abarth’ın yapmış olduğu çalışmalar aracın ağırlık merkezi, gücü, hafifliği ve itiş kontrollerine yaptığı müdahaleleri içeriyor.

Dış yapı görünümüne de müdahale eden Abarth, kaput ve tamponu daha agresif şekillere getirmiş.

Fiat 124 Spider Abarth Toyota Gt86 Ve Mazda Mx 5 E Meydan Okuyor Dis Yapisi

Far yapısında değişikliğe gidilmemiş. Mercek etrafını çeviren Led aydınlatmalar standart 124’dekiler ile aynı.

Fiat 124 Spider Abarth Toyota Gt86 Ve Mazda Mx 5 E Meydan Okuyor On Fari

Fiat 124 Abarth’ın kaputu sadece diğer 124’lerden renk farkıyla ayrılıyor. Standart 124’lerin kabartılı kaputuna sadece mat bir kaplama yapıldığını görüyoruz.

Fiat 124 Spider Abarth Toyota Gt86 Ve Mazda Mx 5 E Meydan Okuyor Dis Karoseri

Tampon kısmına indiğimizde; çift aydınlatmalı sis farı bölgesi sportifleşen yapıya göre tekrar şekillendirilmiş. Yeni tampon daha açık ve fazla havalandırmalara sahip.

Fiat 124 Spider Abarth Toyota Gt86 Ve Mazda Mx 5 E Meydan Okuyor Tampon Yapisi

Profilinde de değişimler gözlemledik. Ön kısımdan gelen kırmızı renk efektleri, 124 Abarth’ın dikiz aynalarına da verilmiş.

Fiat 124 Spider Abarth Toyota Gt86 Ve Mazda Mx 5 E Meydan Okuyor Profil Gorseli

Üst versiyonu ile gelen 16″ jant boyutu 17″ ile değiştirilip, koyu tonlarda ve daha değişik yapıda düşünülmüş.

Fiat 124 Spider Abarth Toyota Gt86 Ve Mazda Mx 5 E Meydan Okuyor Jant Yapisi 1

124 Abarth’ın arka kısmına da belirgin işlemler yapılmış. Tamponun değişimi dışında ilk göze çarpan, bagaj kapağının aynı ön kısımdaki gibi siyah mat renge boyanması. Entegre rüzgarlığın çıkıntılı duruşu gayet hoş!

Fiat 124 Spider Abarth Toyota Gt86 Ve Mazda Mx 5 E Meydan Okuyor Egzoz Sistemi

Arka kısımda diğer değişimin egzozlarda olduğunu görüyoruz. Çift çıkış yerini dörtlüye bırakmış. Bu nedenle fazlasıyla Maserati Quattroporte bakışları yüklenmiş.

Fiat 124 Spider Abarth Toyota Gt86 Ve Mazda Mx 5 E Meydan Okuyor Arka Durus Goruntusu

124’ün iç kısmına geçtiğimizde yine ufak oynamalar yapıldığını görüyoruz. Genel olarak parçaların kaplama malzemeleri değiştirilmiş.

Fiat 124 Spider Abarth Toyota Gt86 Ve Mazda Mx 5 E Meydan Okuyor Ic Mekan Yapisi

Kokpitinin belirli bölgelerinde malzeme yapısı olarak Alkantranın tercih edildiğini görüyoruz.

Fiat 124 Spider Abarth Toyota Gt86 Ve Mazda Mx 5 E Meydan Okuyor Alkantra Doseme

Takla barlı sportif koltukları ise Abarth’a özel dış yapısına uyumlu kırmızı deri ile kaplanmış.

Fiat 124 Spider Abarth Toyota Gt86 Ve Mazda Mx 5 E Meydan Okuyor Koltuk Yapisi

Üst kısma konumlandırılan bilgi-eğlence ekranı, klima butonları ve ekipmanlar aynı bırakılmış.

Fiat 124 Spider Abarth Toyota Gt86 Ve Mazda Mx 5 E Meydan Okuyor Eglence Paketi

3 bölgeli analog gösterge paneline ise daha kışkırtıcı olması amaçlı devir kısmının arka planına verilen kırmızı renk dikkat çekici olmuş.

Fiat 124 Spider Abarth Toyota Gt86 Ve Mazda Mx 5 E Meydan Okuyor Gosterge Paneli

Abarth’ın, 124 üzerinde güç artışına gittiği 1.4L motordan daha fazla güç alınmış. Beygir gücü +28 ile 140’dan 168’e çıkartılmış.

Fiat 124 Spider Abarth Toyota Gt86 Ve Mazda Mx 5 E Meydan Okuyor Multiair Motor Unitesi

Abarth 124’ün hız değerlerine baktığımızda 6.8 saniye de 0-100 km hızlanma, 225 km/h maksimum sürat değeri veriyor. Özellikle hızlanmada 1 sn civarlarında düşüş görüyoruz.

Fiat 124 Spider Abarth Toyota Gt86 Ve Mazda Mx 5 E Meydan Okuyor 14 Litre Motor Unitesi

Abarth 124’ün muhteşem sesler eşliğindeki videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Abarth‘ın yeniden yorumladığı 124 Spider’ın, dış karoserinin farklılaştırılmasıyla dikkat çekici olduğunu söyleyebiliriz. Modifiyesinin Abarth tarafından yapıldığını duyduğumuzda karşımıza Fiat 500 Giannini Edition tarzında çıkacağını beklesekte, aerodinamik öğelere fazla girilmeden bu şekilde bırakılması daha iyi olmuş.

Çünkü sade dokunuşlar her zaman iyidir! Onun dışında iç mekana da müdahale eden modifiye firması, genel olarak renk ve döşeme odaklı çalışmış. Toyota’nın GT86 ve Mazda MX-5 modellerine hizalanan Fiat 124 Spider, görünüm olarak kendini belli etse de motor bakımından daha iyi farklar sunuyor.

1.4L’den alınan 140 hp’lik gücü 168 hp’ye çıkarmasıyla, bahsettiğimiz rakiplerine kalkışta yaklaşık 2 saniye fark atıyor. Buna multiair’in farkı diyelim! Bence standart 124’den Targa kasa yapısıyla Abarth 124 gayet güzel bir model olmuş. Genel anlamda yapılan bu değişim tuning bazında bizim hoşumuza gitti.

Orta seviyeli, üstü açık araba isteğine de fazlasıyla cevap verecek kapasiteye sahip. Peki, incelemiş olduğumuz Fiat 124 Spider Abarth versiyonuna yönelik sizin yorumlarınız neler olur?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu