Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR
  • Veri Yüklenemedi

Ferrari Aldığı Tarihi Karar ile Herkesi Şaşırttı!

İtalyan Ferrari, özellikle satış konusunda aldığı tarihi karar ile gündeme oturdu. İşte detaylar...
Ferrari Aldığı Tarihi Karar ile Herkesi Şaşırttı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Şirketlerin kendi içlerinde aldıkları kurallar bazen katı bazen de mantık çerçevelerini geçiyor. Uzak Doğulu bir firmanın, çalışanlarının tuvalet ihtiyaçalarında bile kısıtlama yaptığını duymuştuk ve bunun gibi birçok örnekte var.

İtalya’dan gelen bir haberle Ferrari bünyesinde bazı yasaklara gideceği söylendi. Yasak hakkıdaki haberin içeriğinde, üretilen araçların kime satılıp satılmayacağı duyrulmuş. Sınırlı sayıda üretimi yapılan Ferrari’lerin belirli çalışanlara satıldığını biliniyordu ve yeni karar tamda bunun için alınmış.

Car Keys’in haberine göre Ferrari çatısı altında çalışanlar bantlardan inen hiç bir arabayı satın alamayacak. Normalde diğer firmalar indirim ve cazip fiyat uygulasa da Ferrari satış yasaklaması gibi gerçekten ilginç bir karar almış.

Ferrari’de bu kuraldan önce ayrıcalık tanınan sadece iki kişi vardı. Bunlar da F1 pilotları Sebestian Vettel ve Kimi Raikkonen! Bu kişilere bile arabaların tam satış fiyatları uygulanıyormuş. Artık onlarda özel üretim spor otomobillerden alamayacaklar.

Kendi bünyesinde çalışan F1 sürücülerine bile koyduğu bu yasağın acaba gerekçesi ne olabilir?

Gerekçe ise Ferrari’nin pazarlama ve ticari sorumlu başkanı Enrico Galliera‘dan geliyor. Yazılı olarak sunduğu metinde “Görevimin en zor kısmı müşterilere ‘hayır’ demek. Sınırlı sayıda çıkan bir otomobil için çok sayıda başvuru alıyoruz. İnsanlar parası var diye Ferrari sahibi olabileceğini zannediyor. ‘Ben bir şeylerin kralıyım ve arabayı hak ediyorum’ diyorlar. Kusura bakma ama sen bir Ferrari’yi hak etmiyorsun.” şeklinde açıklama yapmış.

Özellikle sınırlı sayıda üretime alınacak otomobiller için bahseden Galliera, görüyoruzki müşteri mağduriyeti olmaması için çabalıyor. Örnek verecek olursak; Ferrari’nin 200 adet sınırlı üretim olarak çıkartmayı planladığı LaFerrari Aperta‘nın hepsinin satışı gerçekleşmiş. Daha planlama aşamasında olan bu durum göz önüne alındığında Ferrari bu konuda haklı ve mantıklı karar almış olabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu