Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED’in Takibindeki Çekirdek PCE Temmuz’da Artışını Sürdürdü

Federal Rezerv’in faiz politikasında belirleyici verilerden çekirdek kişisel tüketim giderleri beklentiyle paralel olarak arttı.
FED’in Takibindeki Çekirdek PCE Temmuz’da Artışını Sürdürdü
HABER GİRİŞ

Federal Rezerv’in faiz politikasında rolü büyük olan çekirdek kişisel tüketim giderleri (PCE) verisi açıklandı. ABD’de tüketici harcamaları Temmuz’da hızlandı ancak yavaşlayan enflasyon, FED’in gelecek ay faiz oranlarını değiştirmeyeceğine ilişkin beklentileri güçlendirdi.

Ticaret Bakanlığı, ABD ekonomik faaliyetinin üçte ikisinden fazlasını oluşturan tüketici harcamaları geçen ay yüzde 0,8 arttığını açıkladı. Haziran ayına ait veriler, harcamaların daha önce bildirildiği gibi yüzde 0,5 yerine yüzde 0,6 arttığını gösterecek şekilde revize edildi. Ekonomistler harcamaların yüzde 0,7 oranında artacağını tahmin ediyorlardı.

Kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi ile ölçülen enflasyon, geçen ay Haziran ayındaki artışla eşleşerek yüzde 0,2 arttı. Temmuz ayına kadar olan 12 ayda PCE fiyat endeksi, Haziran ayındaki yüzde 3,0 artışın ardından yüzde 3,3 yükseldi.

Değişken gıda ve enerji bileşenleri hariç tutulduğunda, PCE fiyat endeksi önceki ayda aynı marjla yükseldikten sonra yüzde 0,2 arttı. Çekirdek PCE fiyat endeksi olarak adlandırılan endeks, Haziran ayındaki yüzde 4,1 artışın ardından Temmuz ayında yıllık bazda yüzde 4,2 artış kaydetti.

Yıllık PCE enflasyon oranları geçen yıl daha düşük bir karşılaştırma bazında yükseltilmişti. FED yüzde 2 enflasyon hedefi için PCE fiyat endekslerini takip ediyor.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonun yavaşlaması, merkez bankasının muhtemelen faiz artırımına gideceği ve yumuşak iniş gerçekleştirebileceği yönündeki iyimserliği artırıyor. Ekonomistlerin çoğu bu yıl resesyona ilişkin tahminlerinden geri adım attı.

FED Mart 2022’den bu yana politika faizini 525 baz puan artırarak yüzde 5,25-5,50 aralığına yükseltti. ABD Merkez Bankası’nın 19-20 Eylül’deki politika toplantısında gösterge gecelik faiz oranını sabit bırakması bekleniyor.

İşsizlik Maaşı Başvuruları Beklentiyi Karşılamadı

ABD Çalışma Bakanlığı’nın yayınladığı ayrı bir raporda, devletten işsizlik yardımına ilişkin ilk başvuruların 26 Ağustos’ta sona eren haftada 4.000 düşüşle mevsimsellikten arındırılmış 228.000’e gerilediği belirtildi. Ekonomistler son hafta için 235.000 başvuru öngörüyordu.

İşe alım için bir gösterge olan yardımın ilk haftasından sonra yardım alan kişi sayısı, 19 Ağustos’ta sona eren haftada 28.000 artarak 1.725 milyona yükseldi. ABD için bir diğer önemli veri yarın açıklanacak tarım dışı istihdam ve işsizlik rakamları olacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.