Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED’in Mayıs Toplantısına İlişkin Tutanaklar Yayımlandı!

Küresel piyasaların merakla beklediği ABD Merkez Bankası'nın son faiz toplantısına ilişkin tutanaklar yayımlandı. Öne çıkan ifadeler neler? Detaylar haberde;
FED’in Mayıs Toplantısına İlişkin Tutanaklar Yayımlandı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Altın, döviz ve kripto para yatırımcıları tarafından merakla beklenen ABD Merkez Bankası’nın (FED) 2-3 Mayıs tarihli faiz toplantısına ilişkin toplantı tutanakları yayımlandı. Komite üyeleri enflasyonun hala kabul edilemeyecek kadar yüksek seviyede olduğunu ifade ettiler.

Tutanaklarda yer alan ifadelerden ön plana çıkanlar şöyle;

Enflasyon Henüz Kabul Edilemez Seviyede

Katılımcılar, enflasyonun henüz kabul edilemez seviyede seyrettiğini kabul ederken, beklediklerinden daha yavaş düştüğüne vurgu yaptılar.

Bazı üyeler, ekonomik gelişmelerin kendi görünümleri doğrultusunda ilerlemesi durumunda daha fazla politika sıkılaştırmasına gerek kalmayabileceğini ifade ettiler.

Piyasa katılımcıları, Mayıs toplantısında genel olarak 25 baz puanlık faiz artışı beklentisindeydi ve ortaya çıkan oranı, mevcut sıkılaştırma döngüsü için olası zirve olarak gördüler.

GCM Yatırım Banner

Bankacılık Sektöründeki Krizin Etkileri Görülmeye Devam Edecek

FED katılımcıları, bankacılık sektöründeki krizin, ekonomik faaliyetler üzerinde ağır bir etkisi olacağı konusunda ortak görüş bildirdiler. Komite üyeleri sektörde yaşanan gerilimin daha sıkı finansal şartlara neden olmasını bekliyorlar.

Üyeler, bunun yanı sıra bankacılık sisteminin her şeye rağmen sağlam ve dayanıklı kalmaya devam ettiğinin altını çizdiler.

Ilımlı Resesyon Mesajı

Üyeler yıl sonunda hafif bir resesyon ihtimalinin görüleceği fikrinde sabit kaldılar.

ABD Merkez Bankası uzmanları bu yılın ilerleyen dönemlerinde ılımlı resesyonun başlayacağını tahmin etmeye devam ediyor.

Ayrıca komite üyeleri, finansal ve ekonomik şoklardan kaçınmak için borçlanma limitinin artırılması ihtiyacını ifade ettiler.

Bazı üyeler ise borç limitinin zamanında arttırılmayacağını ve bunun sonuçlarının finansal sistemdeki stresi arttıracağını vurguladı.

FED’in Yeni Faiz Kararı Ne Zaman?

FED, 2-3 Mayıs toplantıları sonucunda politika faizini beklentiler doğrultusunda 25 baz puan artırmış, gösterge faiz oranı böylelikle çeyrek puanlık artışla yüzde 5-5,25 aralığına çıkmıştı.

Bir sonraki FED faiz kararı 14 Haziran’da duyurulacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın