Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED’in Faiz Hamlesi Ne Olacak? Frene Basacak mı?

Piyasaların beklediği ve sonuçlarının küresel boyutta hissedildiği FED faiz kararı ile ilgili bekleyiş sürüyor. FED frene basacak mı? İşte detaylar;
FED’in Faiz Hamlesi Ne Olacak? Frene Basacak mı?
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın (FED) 2 Kasım’da açıklanacak faiz kararı, küresel çapta piyasalar tarafından dikkatle bekleniyor. Karar öncesi faizin ne kadar artırılacağı ve yıl sonu için hangi mesajlar verileceği istişare ediliyor. The Wall Street Journal gazetesi, FED’in vereceği faiz kararı ile ilgili bilgiler paylaştı.

Kasım’da açıklanacak faiz kararı, kripto para piyasasına, dünya ekonomisine ve dolar kuruna doğrudan etki ediyor.

Ekonomistler tarafından önümüzdeki toplantıda 75 baz puanlık faiz artışına kesin gözüyle bakılıyor. Ancak Aralık ayında FED’in frene basacağı ve artış hızının düşürüleceği tahmin ediliyor. Söz konusu iddialar, Amerikan borsalarına Cuma günü yüzde 2’nin üzerinde alım hamlesi getirdi.

TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Atılım NTV’ye verdiği demeçte, FED’in mesaj vermek için genellikle Wall Street Journal’ı kullandığını söyledi. Gazetede FED’i takip eden bir yazar olduğunu belirtti.

Üst Üste Faiz Artışı

FED, bu yıl üst üste beş toplantısında da faiz artırdı. Yüzde 0 – 0,25 olan faiz oranını yüzde 3-3,25 seviyesine yükseltti. Adımlar sonucunda ülkede enflasyon beklentileri aşarak Ağustos ayında yüzde 8,2 seviyesine çıktı.

FED’in faiz kararı, başta doların değeri olmak üzere hem ABD hem de küresel piyasalar için büyük önem taşıyor.

Geçtiğimiz günlerde Goldman Sachs stratejisti Kamakshya Trivedi, FED’in faiz artırımlarının yanı sıra dayanıklı bir ABD büyüme/enflasyon karışımı ile önümüzdeki aylarda doların daha fazla güçlenmesini bekliyor. Trivedi, FED’in 2024’e kadar gevşeyeceğini tahmin ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu