Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED’den Faiz İndirimi Geliyor mu? Cleveland FED Başkanı Konuştu

FED'in faiz indirimlerine ne zaman başlayacağı merak konusuyken Cleveland FED Başkanı Mester'den enflasyon ve faiz oranlarına dair açıklamalar geldi. Detaylar;
FED’den Faiz İndirimi Geliyor mu? Cleveland FED Başkanı Konuştu
HABER GİRİŞ

ABD Merkez Bankası’nın (FED) 2024 yılı içinde faiz indirimlerine başlaması beklenirken Cleveland FED Başkanı Loretta Mester, ABD Aralık ayı enflasyon verisi ve faiz indirimlerinin olası tarihine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Mester, açıklanan enflasyon verisi sonrasında Mart ayında faiz indiriminin erken olacağını savundu.

Küresel piyasalar tarafından bu haftanın başlıca beklenen verilerinden biri olan ABD Aralık ayı enflasyon rakamları bugün açıklanmış ve yıllık bazda yüzde 3,4 olarak gerçekleşerek beklentiyi aşmıştı.

Bloomberg TV’ye açıklamalarda bulunan isim, mevcut tablonun FED’in hala yapması gerekenler olduğuna işaret ettiğini, Mart ayında faiz indirimini düşünmenin erken olacağını ve daha fazla kanıta ihtiyaç duyduklarını dile getirdi.

Aralık ayı enflasyon verilerinin kısıtlayıcı para politikaları konusunda taviz vermemelerini gösterdiğini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Bu yıl enflasyonda düşüş görmeye devam edileceğini tahmin ettiğini söyleyen Mester, enflasyonda yüzde 2’lik hedefe bu yıl ulaşmayacaklarını, bunun yanı sıra gelen verilerin enflasyonda yumuşak iniş ile tutarlı olduğunu ifade etti.

Ayrıca verilerin, ekonomik faaliyet ya da enflasyonda bir resesyona veya aşırı ısınan bir ekonomiye yol açmadan kademeli bir düşüşe işaret ettiğini sözlerine ekledi.

FED yetkilileri, Temmuz 2023 toplantısında faizi yüzde 5,25-5,50 aralığına yükseltmiş ve o toplantıdan bu yana enflasyondaki yavaşlamayla faiz oranlarını değiştirmemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.