Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Yetkilisi Mester Enflasyonu Resesyona Girmeden Düşürmeyi Umuyor

FED yetkilisi Loretta Mester, enflasyonu kabul edilebilir seviyelere getirmek için faiz oranlarının daha yüksek seviyelere çıkabileceğinin sinyalini verdi.
FED Yetkilisi Mester Enflasyonu Resesyona Girmeden Düşürmeyi Umuyor
Yorum

Cleveland Federal Rezerv Başkanı Loretta Mester, enflasyonu kabul edilebilir seviyelere getirmek için faiz oranlarının daha yüksek seviyelere çıkarılması gerektiğini söyledi. Mester, merkez bankasının gösterge faiz oranının yüzde 5′in üzerine çıkması ve bir süre orada kalması gerektiğini belirtti.

Bankaların gecelik borçlanma için birbirlerinden ücret alma düzeyini belirleyen ancak birçok tüketici borcuna da yansıyan federal fon oranı halihazırda yüzde 4,5-4,75 aralığında bulunuyor.

Faiz oranlarını yüzde 5′in üzerine çıkarmak zorunda kalacaklarını vurgulayan Mester, “Ne kadar yukarıda olduğunu bulacağız. Bu, ekonominin zaman içinde nasıl geliştiğine bağlı olacak. Ancak enflasyonu yüzde 2 olan hedefimize çekmek için, oranları yüksek tutmamız ve bir süre orada kalmamız gerektiğini düşünüyorum.” diye konuştu.

Mester, bu yıl oran belirleyen FOMC’de politika yapıcılar arasında olmamasına rağmen, kararlara katkı sağlıyor. Komite Mart ayında tekrar toplandığında 50 baz puanlık bir artış için baskı yapıp yapmayacağından henüz emin olmadığını sözlerine ekledi.

Mester’e Göre Resesyona Girmemek Mümkün

Pek çok ekonomist, FED’in ekonomiyi resesyona sokmadan enflasyon hedefine ulaşamayacağını düşünüyor. Atlanta Fed’e göre GSYİH, 2022′nin dördüncü çeyreğinde yüzde 2,7 büyüdü ve 2023′ün ilk çeyreğinde yaklaşık yüzde 2,5 oranında ilerliyor.

Mester, ekonominin daralması durumunda ciddi bir gerileme olmayacağını belirtirken, FED’in tüm oran artışlarına rağmen işgücü piyasasını ezmeden hedefine ulaşabileceğini umduğunu dile getirdi.

Mevcut işgücü piyasasında her ikisine sahip olabileceklerini aktaran Mester, zaman içinde sağlıklı işgücü piyasalarını sürdürmek için, fiyat istikrarına geri dönmeleri gerektiğinin altını çizdi. FED yetkilisi daha önce de pek çok kez faizlerin daha fazla artabileceğine dair şahin söylemlerde bulunmuştu.

Geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamasında faizlerine ne kadar artacağını enflasyon verilerinin belirleyeceğini söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu