Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Yetkilisi Mester Aralık Toplantısına Dair Görüşünü Paylaştı

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, enflasyondaki düşüşün kendilerine bir sonraki hamleleri için zaman tanıdığını söyledi.
FED Yetkilisi Mester Aralık Toplantısına Dair Görüşünü Paylaştı
HABER GİRİŞ

ABD’de enflasyon son aylarda düşüş eğilimini sürdürürken, gözler Federal Rezerv’in yaklaşan toplantılarda nasıl bir yol izleyeceğine çevrilmiş durumda. FED yetkililerinin açıklamalarında ise bu toplantıdan çıkacak kararlara ilişkin işaretler aranıyor.

Cleveland Federal Rezerv Başkanı Loretta Mester, FED’in ilerleyen dönemde atacağı muhtemel adımlara ilişkin konuştu. Mester, enflasyon baskılarının hafifletilmesinin ABD merkez bankasına para politikası yolundaki bir sonraki hamlesine karar vermesi için zaman verdiğini söyledi.

FED yetkilisi enflasyonun halen yüzde 2 hedeflerinin üzerinde olmasına rağmen, gözle görülür bir ilerleme kaydedildiğini ifade etti. Enflasyon hedefine ulaşmanın zaman alacağını belirten Mester, politika yapıcıların mevcut durum hakkında değerlendirme yapma fırsatı olduğunu kaydetti.

Mester bu ay yapılacak FED toplantısında, faiz oranlarının sabit tutulmasına ilişkin görüşünü koruyacağını belirtti. FED, Mart 2022’den bu yana başlattığı faiz artırımları ile oranları yüzde 5,25-5,50 seviyesine taşıdı.

CME FED Faiz Görüntüleme Aracı verilerine göre 13 Aralık’ta yapılacak toplantıda faiz oranlarının sabit bırakılması ihtimali yüzde 95 seviyesinde bulunuyor.

GCM Yatırım Banner

Mester, daha fazla faiz artırımına kapıyı kapatmadı ve ek artış ihtimalinin gelecek verilere bağlı olacağını söyledi. Fiyat istikrarı ve maksimum istihdam şeklindeki ikili görev hedefleri doğrultusunda hareket ettiklerini sözlerine ekledi.

Son açıklanan verilere göre ABD’de enflasyon Ekim ayında yıllık bazda yüzde 3,2 olarak gerçekleşti. Haziran ayında enflasyon yüzde 9,1 ile son yılların en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın