Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Yetkilisi Harker’dan Faiz Artırımına İlişkin Önemli Açıklama

Philadelphia Federal Rezerv Başkanı Patrick Harker, ilerleyen dönemdeki faiz politikasına ilişkin değerlendirmede bulundu.
FED Yetkilisi Harker’dan Faiz Artırımına İlişkin Önemli Açıklama
HABER GİRİŞ

Philadelphia Federal Rezerv Başkanı Patrick Harker, merkez bankasının faiz oranlarını artırmayı bırakabileceğinin sinyalini verdi. Harker konuşmasında, “Verilerde gördüklerim ve temaslardan duyduklarımda keskin bir dönüş olmadığı sürece oranları oldukları yerde tutabileceğimiz bir noktada olduğumuza inanıyorum” ifadelerini kullandı. FED yetkilisi bugüne kadar çok şeyi çok hızlı yaptıklarını belirtti. yaptık.”

Oranları belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’nde bu yıl oy kullanma hakkına sahip bir üye olarak Harker’in sözleri, politika yapıcıların ileriye doğru atacakları bir sonraki adımı düşünürken ekstra ağırlık taşıyor.

FED gösterge borçlanma faiz oranını Mart 2022′den bu yana 11 kez artırarak toplamda yüzde 5,25 seviyesine taşıdı. Eylül ayında FOMC üyelerin enflasyonun nereye gideceği konusunda fikir ayrılıkları yaşaması nedeniyle oranlar sabit tutuldu.

Son günlerde çok sayıda FED yetkilisi, Hazine getirilerindeki artışın getirdiği sıkılaşan mali koşulların, merkez bankasının ekonomiyi yavaşlatma ve enflasyonu düşürme arayışına yardımcı olduğunu belirtti.

Harker, faiz oranlarının sabit tutulmasının, para politikasının işini yapmasına izin vereceğini, enflasyonu sürekli olarak baskı altına alacaklarını ve piyasaları daha iyi bir dengeye getireceklerini söyledi.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Fiyatların yeniden artmasına tolerans göstermeyeceklerini belirten Harker, verilere bağlı kaldıklarını, sabırlı ve temkinli olduklarını söyledi. Harker enflasyonun yeniden yükselmesi durumunda daha fazla faiz artırımını desteklemekten çekinmeyeceğini sözlerine ekledi.

Harker’in sözleri yakın zamanda Boston Federal Rezerv Bankası Başkanı Susan Collins’in açıklamaları ile tezat oluşturuyor. Collins açıklamasında, daha fazla sıkılaşmanın masada olduğunu söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.