Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Yetkililerinden İnatçı Enflasyon Vurgusu ve Faiz Yorumu

FED’den Susan Collins ve Michelle Bowman, bankanın faiz politikalarına yönelik beklentilerini paylaştı. İşte detaylar;
FED Yetkililerinden İnatçı Enflasyon Vurgusu ve Faiz Yorumu
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük ekonomisine sahip olan Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) enflasyona dikkat çekilmeye devam ediliyor. Boston Fed Başkanı Susan Collins ve ABD Merkez Bankası (FED) Yönetim Kurulu üyesi Michelle Bowman, faiz hamleleriyle ilgili düşüncelerini paylaştı.

Bowman, enflasyonun hala yüksek olduğuna işaret etti ve bununla mücadelenin yıllar boyu sürebileceğini söyledi.

Enflasyonda yüzde 2 hedefine ulaşmak için ve kısıtlayıcı seviyede tutmak için daha fazla faiz artışı beklediğini vurguladı.

“Daha Fazla Sıkılaşma İhtimaller Arasında”

2023’te komitede oy hakkı bulunan Collins, yüksek enflasyonla mücadelenin sürdüğünü, daha fazla sıkılaşmanın ihtimaller arasında olduğunu ifade etti.

Son enflasyon rakamlarının ümit verici olmasına rağmen zafer ilan etmek için henüz erken olduğunun altını çizdi. Faiz oranlarının beklentilerden daha uzun süre yüksek kalabileceğini paylaştı.

GCM Yatırım Banner

FED, küresel piyasaların merakla beklediği faiz kararını 20 Eylül’de açıklamıştı. Banka, politika faizini beklentiler çerçevesinde yüzde 5,50 oranında sabit bıraktı.

FED Başkanı Powell, yaptığı açıklamada gerekirse faiz oranını daha yüksek seviyelere çıkarmaya hazır olduklarını kaydetmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.