Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Yetkilileri Enflasyona Rağmen Büyümenin Sürmesini Bekliyor

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller ve St. Louis Fed Başkanı James Bullard, enflasyon ve büyüme rakamlarına dair değerlendirmelerini paylaştı. Ayrıntılar haberde...
FED Yetkilileri Enflasyona Rağmen Büyümenin Sürmesini Bekliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’de enflasyonun tarihi seviyelere çıkması ile beraber büyümeye dair açıklamalar yapılıyor. St. Louis Fed Başkanı James Bullard, ABD ekonomisinin, Fed’in faiz oranlarını agresif bir şekilde yükseltmesine ve enflasyondaki artışa rağmen, büyümeye devam etmesini beklediğini söyledi.

ABD merkez bankasının para politikasını sıkılaştırması ve enflasyonun Fed’in yüzde 2’lik hedefinin üç katından fazla olması resesyon korkularını artırıyor.

Ekonomistler büyümenin göstergesi olan gayri safi yurtiçi hasılasının, enflasyonun düşüşe geçmesine neden olabileceğini tahmin ediyor. ABD ekonomisi Nisan-Haziran döneminde daralma kaydetti.

Bullard ekonominin fiilen genişlediğini gösteren gayri safi yurtiçi gelir olarak bilinen alternatif bir ölçüye işaret etti.

Fed yetkilisi, “Bu noktada büyüme, GDI ölçüsü gözlemlenen işgücü piyasalarıyla daha tutarlı görünüyor, Bu da ekonominin büyümeye devam ettiğini gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Bullard, ABD merkez bankasının faiz artırımlarının, borçlanma maliyetlerinde daha fazla artış vaadinin ve bilançosunu son zamanlarda düşürmeye başlamasının hızlı hareket etmeye yardımcı olduğunu belirtti.

Waller 75 Baz Puan Faiz Artırımı Bekliyor

Bir diğer FED yetkilisi Christopher Waller’dan ise faiz artırımlarına dair açıklama geldi.

Waller, Temmuz toplantısında faiz oranlarının 75 baz puan artırılmasını ve Eylül ayında yapılacak bir sonraki toplantıda muhtemelen 50 baz puanlık bir artışı desteklediğini belirterek, ABD ekonomisinin çökmeye başladığına dair endişeleri reddetti.

Fed yetkilisi daha kısıtlayıcı bir ortama geçilmesini ve bunu mümkün olduğunca çabuk yapılması gerektiğini ifade etti.

Waller, daha yüksek borçlanma maliyetlerinin ABD ekonomisini resesyona itme riski taşıdığı fikriyle ilgili olarak, hararetli enflasyonu ehlileştirme gereğini vurguladı. Enflasyonun ekonomik faaliyet üzerinden alınan bir vergi olduğunu belirten Waller, durgunluk korkularının aşırı şişirildiğini söyledi.

Waller daha önce merkez bankasının enflasyon mücadelesinde her şeyin yapılabileceğini söylemiş ve Fed’in Haziran toplantısında 75 baz puanlık bir faiz artırımı daha desteklemişti. Fed geçen ay 45 baz puan ile 1994’ten bu yana en büyük faiz artırımını gerçekleştirmişti.

Ekonominin yumuşak bir inişe sahip olacağına dair beklentilerini koruduğunu belirten Waller, Fed’in faiz artırımlarının bir resesyona yol açmadan enflasyonu düşürebileceğini söyledi.

Dün yayınlanan Haziran FOMC toplantısının tutanakları, merkez bankacılarının, gerekirse, son tahminlerinde öngörülenden daha fazla sıkılaştırma politikası uygulayarak 40 yılın en sıcak enflasyonuyla mücadele etmeye hazır olduklarını gösterdi.

Geçen ay güncellenen bu tahminler, Fed’in gösterge borç verme faiz oranının gelecek yıl yüzde 1,5 ile yüzde 1,75 aralığından yüzde 3,75 ile yüzde 4 aralığında olacağı yönünde.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.