Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Yetkilileri Barkin ile Kugler’den Faiz ve Enflasyon Mesajları

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin ve FED yetkilisi Adriana Kugler, enflasyonla mücadele ve faiz politikasına ilişkin açıklamalarda bulundu.
FED Yetkilileri Barkin ile Kugler’den Faiz ve Enflasyon Mesajları
HABER GİRİŞ

ABD ekonomisinde enflasyonun düşürülmesi kapsamında faiz artırımları gerçekleştiren FED yetkililerinden son duruma ilişkin değerlendirmeler geldi. Richmond FED Başkanı Tom Barkin ve FED yetkilisi Adriana Kugler enflasyondaki son durum ve faizde izlenecek yola ilişkin görüşlerini paylaştı.

Barkin, ABD ekonomisinin nereye gittiğine ilişkin belirsizlik göz önüne alındığında, FED’in faiz indirimlerine zaman ayırmasının iyi bir fikir olduğunu belirterek, “Dürüst olmak gerekirse tahminim belirsiz. Bu yüzden sabırlı olmanın mantıklı bir fikir olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Barkin, ekonominin nereye gittiğine dair güvenilir ama çok farklı senaryolar çizmek için verilere odaklanılması gerektiğini belirterek “Size sağlıklı bir ekonomi ve yumuşayan enflasyonun öyküsünü anlatabilirim ama size bir sürü başka öykü de anlatabilirim” diye konuştu.

FED’in faiz komitesinin oy hakkına sahip üyesi olan Barkin, enflasyonun son yedi ayda iyi bir şekilde düştüğünü, bu dönemde mal fiyatlarında görülen ciddi düşüşün aldatıcı olduğundan şüphe duyduğunu söyledi.

Barkin bu yıl ne kadar faiz indirimi beklediğine dair soruları yanıtsız bıraktı. Oran-yol odağı olmadığını ve ekonomiye odaklandığını ekledi. Şu anda ekonomide normalde görünenden daha fazla enflasyon baskısı olabileceğini belirten Barkin, ücret enflasyonunun yüksek kalabileceğini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

FED/Kugler: Daha Fazla Güvene İhtiyaç Var

Federal Rezerv Guvernörü Adriana Kugler ise enflasyonun düşmeye devam edeceği konusunda iyimser olduğunu belirterek, ekonomideki bazı kalıcı fiyat baskılarının neden hafifleyebileceğini söyledi.

Brookings Enstitüsü etkinliğinde konuşan Kugler, “Enflasyonun yüzde 2 hedefimize kalıcı bir şekilde döneceğinden emin olana kadar ikili görevimizin enflasyon tarafına odaklanmaya devam edeceğim” ifadelerini kullandı.

FED’in takip ettiği Kişisel Tüketim Harcamaları fiyat endeksi verilerine atıfta bulunan Kugler, henüz işlerinin bitmediğini söyledi.

Kugler, Mart ayından itibaren veri akışı göz önüne alındığında, her politika toplantısının faiz indirimlerinin potansiyel başlangıcı için sebep olabileceğini ancak bunun ne zaman gerçekleşeceğine dair net bir tarih vermedi.

Ukrayna ve Orta Doğu’daki çatışmaların, küresel denizcilik açısından da riskler oluşturduğunu, fiyat düşüşlerinin ABD’nin 1980’lerden bu yana en hızlı enflasyon hızını yavaşlatmaya yardımcı olan bir dizi mal için potansiyel yeni fiyat baskıları yarattığına dikkat çekti.

FED Başkanı Jerome Powell, geçen haftaki basın toplantısında, politika yapıcıların Mart ayında politika faiz oranını düşürmek için gerileyen enflasyon konusunda gerekli güveni geliştirmelerinin pek mümkün olmadığını söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.