Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Politikası ABD Özel Sektör İstihdam Raporuna Yansıdı

ADP tarafından açıklanan ABD’nin özel sektör istihdam raporu, Cuma günü paylaşılacak tarım dışı istihdamın öncü göstergesi. Detaylar haberde;
FED Politikası ABD Özel Sektör İstihdam Raporuna Yansıdı
HABER GİRİŞ

Piyasalara yön veren önemli ve küresel verilere arasında önemli bir yere sahip olan ADP Ulusal İstihdam raporu, Ocak 2021’den bu yana en düşük seviyeyi gördü. ABD’deki özel sektör istihdamı piyasa beklentisi olan 178 binin çok altında gelerek Ocak’ta 106 binlik bir artış kaydetti.

ABD Merkez Bankası’nın (FED) bugün açıklayacağı faiz kararı öncesi paylaşılan özel sektör istihdam raporu, bankanın işgücü piyasalarındaki soğutma çalışmalarının işe yaradığını gösterdi.

ADP söz konusu azalışın, ABD’deki olumsuz hava koşullarının referans olarak alınan 12 Ocak haftasına denk geldiğini ve böylece rakamların etkilendiğini savundu. Ayın geri kalan kısmında ise istihdamın güçlü olduğu söylendi.

İmalat Sektörüne 23 Bin İş Eklendi

Aralık ayında 235 bin artış olarak kaydedilen rakam 253 binlik artış olarak revize edildi. Ekim 2022’den beri en iyi performansı gösteren Aralık 2022 özel sektör istihdamı raporu, yıllık maaşların bir önceki aya göre yüzde 7,3 arttığını bildirmişti. Maaş artışı Ocak raporunda sabit kaldı.

Sektördeki mal üreten hizmetlerdeki özel sektör istihdam değişimlerine bakıldığında inşaat alanında 24 bin kişi iş kaybetti. Doğal kaynaklar ve madencilik hizmetinde ise 2 bin kişilik azalma bildirildi. İmalat sektörüne 23 bin iş eklenirken, toplamda sektör 3 binlik istihdam artışı yaşadı.

GCM Yatırım Banner

Hizmet sektörü Ocak ayında toplamda 109 bin iş ekledi. Sektörde istihdam artışının en çok görüldüğü hizmet, 95 bin ile eğlence ve konaklama oldu. Mal üretimi hizmeti incelendiğinde 23 binlik artış açıklandı.

Hava Kaynaklı Aksamalar İstihdamı Etkiledi

Sektördeki diğer hizmet alanları incelendiğinde ise sırasıyla finansal faaliyetler 30 bin, eğitim ve sağlık hizmetleri 12 bin, profesyonel ve ticari hizmetler 8 bin ve bilgi 5 bin iş ekledi. Buna karşılık sektördeki ulaşım ve kamu hizmetlerinde 41 bin iş kaybedildi.

ADP baş ekonomisti Nela Richardson, açıklanan raporu yorumladı. Richardson, “Ocak ayında referans haftamızda hava kaynaklı aksamaların istihdam üzerindeki etkisini gördük. Geçen yılın sonlarında gördüğümüz güçle uyumlu olarak, ayın diğer haftalarında işe alım daha güçlüydü.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.