Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’nin ADP Özel Sektör İstihdamı Aralık’ta Beklentiyi Aştı

ABD’de ADP özel sektör istihdamı küçük ve orta ölçekli işletmelerde artarken, büyük işletmelerin kayıp yaşadığı kaydedildi. Raporun detayları haberde;
ABD’nin ADP Özel Sektör İstihdamı Aralık’ta Beklentiyi Aştı
HABER GİRİŞ

Makroekonomik veriler arasında, piyasalara yön veren ADP Ulusal İstihdam raporuna göre özel sektör istihdamı açıklandı. Özel sektör istihdamı Aralık’ta piyasa beklentisi olan 150 bini aşarak 235 bin artış kaydetti. Raporda 2022’nin son iki ayında, hizmet sektöründeki istihdamda canlanma görüldü.

Ekim ayından beri en iyi performansı gösteren rapor, özel sektöre son ayda 235 bin kişi dahil olduğunu belirtti. Aralık ayındaki yıllık maaşlar bir önceki aya göre yüzde 7,3 arttı. Böylece Kasım ayındaki yüzde 7,6’lık artış oranının altına düştü.

Ekimde özel sektör istihdamı 239 bin kişi ile artış göstererek piyasa beklentisi olan 195 bin kişinin üzerinde bir tablo çizmişti.

Büyük Ölçekli İşletmelerde İş Kayıpları Görüldü

Küçük ve orta ölçekli işletmelerde istihdam rakamı güçlülüğünü gösterirken büyük kuruluşlarda ise istihdamda 151 bin kişilik düşüş gördü.

ADP baş ekonomisti Nela Richardson rapora ilişkin yorumunda, “büyüklük” diyerek “İlk dönemde agresif bir şekilde işe alınan iş segmentler 2022’nin yarısında işe alımlar yavaşladı ve bazı durumlarda yılın son ayında işten çıkarmalar oldu.” ifadelerini kullandı.

Şimdi Kayıt Olun

Aralık raporuna göre küçük işletmeler son ayda 130 bin kişi, orta ölçekli işletmeler 32 bin kişi alımı yaptı. Büyük işletmelerde ise son ayda 151 bin kişi işten çıkardı.

Hizmet Sektöründe 213 Bin Kişiye İstihdam Sağlandı

İş kazanımları eğlence ve ağırlama sektöründe güçlü bir atış göstererek 123 bin kişiye iş pozisyonu sağladı. Profesyonel ve ticari hizmetlerdeki istihdam artışı 52 bin kişi, eğitim ve sağlık hizmetlerinde 42 bin kişiye istihdam sağlandı. 213 bin kişiye istihdam sağlandı.

Hizmet sektöründeki toplam istihdam artışı 213 bin kişi olarak kaydedildi. Ticaret, ulaşım ve kamu hizmetlerinde 24 bin kişi, doğal kaynaklar ve madencilikte 14 bin kişi, finansal faaliyetlerde 12 bin kişi ve imalatta ise 5 bin kişi işten çıktı.

Mal üreten sektör, başta 41 bin kişiye sağladığı istihdamla inşaat olmak üzere 22 bin kişi arttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.