Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Piyasaları Jeopolitik Gerilimlere Karşı Uyardı

Federal Rezerv tarafından kaleme alınan raporun Ekim sayısında, son günlerdeki jeopolitik gerilimlere dikkat çekildi. Ayrıntılar haberde...
FED Piyasaları Jeopolitik Gerilimlere Karşı Uyardı
HABER GİRİŞ

ABD Merkez Bankası (FED), Amerikan finansal sistemindeki mevcut duruma ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı Finansal İstikrar Raporu’nun Ekim sayısını yayımladı. Raporda, küresel jeopolitik gerilimlerin kötüleşmesinin küresel piyasaları geniş çapta olumsuz etkileyebileceği uyarısına yer verildi.

Rusya-Ukrayna savaşı ve sn dönemdeki İsrail-Hamas arasındaki çatışmaların gerilimi artırdığına dikkat çekilen raporda, bu durumların bölgesel gıda, enerji ve diğer emtia ticaretinde sürekli kesinti olasılığı da dahil olmak üzere küresel ekonomik faaliyet için önemli riskler oluşturduğu kaydedildi.

Raporda, “Bu çatışmaların artması veya diğer jeopolitik gerilimlerin kötüleşmesi, özellikle tedarik zincirlerinde uzun süreli aksamalar ve üretimde kesintiler olması durumunda, ekonomik faaliyeti azaltabilir ve dünya çapında enflasyonu artırabilir.” ifadelerine yer verildi.

FED raporunda, küresel finansal sistemin, risk iştihanın azalmasından, varlık fiyatlarındaki düşüşlerden ve ABD’dekiler de dahil olmak üzere risk altındaki işletmeler ile yatırımcıların zararlarından etkilenebileceğini bildirdi.

Kalıcı Enflasyon ve Faiz Uyarısı

FED tarafından kaleme alınan raporda, ABD ve diğer gelişmiş ekonomilerdeki kalıcı enflasyonun küresel finansal sistem için risk oluşturabileceği uyarısı yer aldı. Uyarıda, enerji fiyatlarının son aylarda önemli ölçüde arttığı ve bu durumun işletmelerin müşterilerine yansıtabileceği maliyet baskılarını artırdığına dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonun herhangi bir kaynaktan beklenmeyen bir şekilde kalıcı hale gelmesinin, faiz oranlarında yukarı yönlü revizyonlara yol açabileceği belirtildi. FED, Mart 2022’de başlattığı faiz döngüsü ile oranları yüzde 5,25-5,0 seviyesine çıkarmıştı.

Ekonomik büyümedeki önemli bir yavaşlamanın da finansal sistem için risk oluşturabileceği ve ticari gayrimenkul piyasasında zorluklara neden olabileceğine işaret edilen raporda, büyümedeki yavaşlamanın finansal olmayan işletmelerin karlarının azalmasına ve muhtemelen bazı firmalarda finansal stres ile temerrütlere yol açacağına dikkat çekildi.

Belirtilen durumların, iş kayıplarına ve hanehalkı üzerinde baskıya yol açarak potansiyel olarak hafif bir ekonomik durgunluk yaratabileceği kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.