Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Logan Açıkladı: Merkez Bankası Faiz İndirimi Yapacak mı?

Dallas FED Başkanı Lorie Logan, enflasyonla mücadele konusunda gelinen nokta ve olası faiz indiriminin zamanlamasına dair açıklamalarda bulundu. Detaylar;
FED/Logan Açıkladı: Merkez Bankası Faiz İndirimi Yapacak mı?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dallas FED Başkanı Lorie Logan, enflasyon hedeflerine ulaşma yolunda gelinen durumu değerlendirirken 2024 yılı içinde başlaması beklenen faiz indirimlerine ilişkin söylemlerde bulundu.

Teksas’ta düzenlenen Tarrant Ulaşım Zirvesi’nde konuşan isim, enflasyonun yüzde 2 hedefine ulaşması yolunda muazzam ilerleme kaydedildiğine ancak bu ilerlemenin kalıcı olduğunu net olarak görebilmek için daha fazla veriye ihtiyaç duyduklarına dikkat çekti.

Logan, faiz oranlarını düşürmek için acele etmediklerini, gelen ekonomik verileri kontrol etmeye devam edip, sonuçlara göre aksiyon alacaklarını ifade etti.

İş gücü piyasasının hala sıkı olduğunu ve enflasyonda görünen ilerlemenin orta vadede sürdürülüp sürdürülmeyeceğine ilişkin güven oluşturmak istediklerini belirtti.

Öte yandan, şu anda herhangi bir ek düzenleme yapmak için bir aciliyet görmediklerine vurgu yaptı.

GCM Yatırım Banner

Logan, Powell’ın bu yılın sonlarında faiz indirimlerinin muhtemel olduğunun sinyalini vermesine rağmen, FED’in geçen ay politika faizini değiştirmeme kararını desteklediğini söyledi.

Jeopolitik stres potansiyeli veya yenilenen tedarik zinciri sorunlarının enflasyondaki ilerlemeyi durdurması veya tersine çevirmesi de dahil olmak üzere risklerin bulunduğunun unutulmaması gerektiğinin de altını çizdi.

FED, 2024 yılının ilk faiz kararını 31 Ocak’ta duyurmuş ve kritik toplantı sonucunda politika faizini yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutmuştu.

FED tarafından paylaşılan karar metninden faiz artırımlarının sona erdiği, fakat enflasyon kontrol altına alınana kadar indirime gidilmeyeceği mesajı çıkarılmıştı. Powell, Mart ayında faiz indirim beklentisine dair “FED’in Mart ayına kadar faiz indirimi konusunda yeterli güvene sahip olması olası değil.” ifadesini kullanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.