Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED için Kritik Öneme Sahip ABD Tarım Dışı İstihdamı Açıklandı

Küresel piyasalar tarafından bu haftanın beklenen verisi ABD’nin tarım dışı istihdam ve işsizlik rakamları açıklandı. Detaylar haberde...
FED için Kritik Öneme Sahip ABD Tarım Dışı İstihdamı Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bu hafta küresel piyasaların takibe aldığı başlıca veri açıklandı. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından Haziran ayına ilişkin tarım dışı istihdam ve işsizlik rakamları açıklandı. Buna göre Haziran’da tarım dışı istihdam 206 bin olarak gerçekleşti ve beklentiyi aştı. Analistlerin beklentisi bu verinin 191 bin olacağı yönündeydi.

Rakamlar Mayıs ayındaki 272 bin olarak gerçekleşen istihdam verisini takip ediyor. Mayıs ayı verisi bu ay 218 bin olarak revize edildi. İşsizlik ise Haziran’da yüzde 4,1 olarak gerçekleşti ve yüzde 4,0 olan beklentiyi aştı. Bu rakam Ekim 2021’den beri en  yüksek seviyeyi işaret ediyor.

İşsizlik oranındaki artış, çalışan veya aktif olarak iş arayan çalışma çağındaki kişilerin seviyesini gösteren iş gücü katılım oranının 0,1 puan artarak yüzde 62,6′ya yükselmesiyle gerçekleşti. Ücretlere bakıldığında, ortalama saatlik kazançlar aylık yüzde 0,3, bir yıl öncesine göre ise yüzde 3,9 artış gösterdi. Her iki veri de tahminlerle uyumlu gerçekleşti.

Rakamlar Federal Rezerv’in bu yılın geri kalanı ve gelecek yıl için sürdüreceği faiz politikası açısından önem arz ediyor. Bu haftanın başlarında yayınlanan veriler iş gücü piyasasının soğumaya başladığını gösterdi. Maaş bordrosu firması ADP, özel sektör istihdamında Haziran ayında 150 bin artış olduğunu ve bunun Mayıs ayındaki 157 binden az olduğunu bildirdi.

FED, ayın sonlarına doğru açıklanacak enflasyon rakamlarıyla birlikte, ekonominin soğuyup soğumadığını ve faiz oranlarının düşmeye hazır olup olmadığını belirlemek için istihdam rakamlarına bakıyor. Geçen ay gerçekleştirilen toplantıda faiz oranları yüzde 5,25,5,50 aralığında sabit bırakıldı.

GCM Yatırım Banner

Bu ayın sonunda  yapılacak toplantıda faiz oranlarında değişiklik yapılması beklenmiyor. CME FedWatch Tool verilerine göre Eylül ayındaki toplantıda 25 baz puanlık faiz indirimi olasılığı yüzde 69 olarak görüntüleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.