Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Harker: Faiz Oranları Konut Piyasasına Erişimi Öldürdü

Philadelphia FED Başkanı Patrick Harker, yüksek faiz oranlarının yeni konut alıcılarının önünü kapattığını ifade etti. Detaylar haberin devamında;
FED/Harker: Faiz Oranları Konut Piyasasına Erişimi Öldürdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Philadelphia FED Başkanı Patrick Harker, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, faiz oranlarının mevcut seviyesinin ilk kez konut almak isteyenler için konut piyasasına erişimi neredeyse öldürdüğünü ifade etti.

Mortgage Bankacıları Birliği’nin yıllık kongresinde yaptığı konuşmada, yüksek faiz oranlarının konut sektörünü, borçlanma maliyetlerini artırarak ve stokları daraltarak vurduğuna dikkat çekti.

Birçok insanın artık evlerini satmak istemediğini ve daha fazla potansiyel alıcıyı yeni inşa edilen evlere ittiğini açıkladı.

Yüksek Faiz Oranları ve Konut Sektörüne Dair Konuştu

Konuşmasında, “Faiz oranlarındaki artış, ev satın almak isteyenlerin borçlanma maliyetlerini artırmakla kalmadı, aynı zamanda stokların daralmasına da katkıda bulundu. Stok eksikliğinin genel olarak fiyatları yükselterek potansiyel alıcı havuzunun derinliğini daha da azaltması basit piyasa dinamiklerinden kaynaklanıyor.” ifadelerini kullandı.

Yeni ev satışları yükseliş eğiliminde olsa da, bu satışların konutlardaki daha geniş çaplı yavaşlamayı tam olarak telafi edemeyeceğini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Bu yıl faiz kararları için oy kullanan Harker, geçen hafta yaptığı, FED’in ekonomik verilerde keskin bir dönüş olmadığı sürece gösterge faiz oranını sabit tutabileceği yönündeki yorumlarını da yineledi.

Harker, Cuma günü yaptığı açıklamada, “Verilerde gördüklerim ve temaslardan duyduklarımda keskin bir dönüş olmadığı sürece oranları oldukları yerde tutabileceğimiz bir noktada olduğumuza inanıyorum” ifadesini kullanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın