Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Harker: 75 Baz Puanlık Faiz Artırımları Geride Kaldı

Philadelphia Federal Rezerv Bankası lideri Patrick Harker, FED'in bundan sonra nasıl bir yol izleyebileceğine dair görüşlerini paylaştı.
FED/Harker: 75 Baz Puanlık Faiz Artırımları Geride Kaldı
HABER GİRİŞ

ABD’de açıklanan enflasyon verileri küresel piyasalarda yakından takip edilmekle beraber, Federal Rezerv’İn bundan sonra faizde nasıl bir yol izleyeceğine dair belirleyici rol oynuyor. Bugün ABD’de Aralık ayı enflasyon verisi açıklandı. Yıllık bazda enflasyon beklentilerle paralel olarak yüzde 6,5 olarak gerçekleşti.

Philadelphia Federal Rezerv Bankası lideri Patrick Harker, merkez bankasının enflasyonu düşürmek için faiz oranlarını daha fazla artırması gerekse de bunu muhtemelen geçen yıla kıyasla çok daha yavaş bir hızda yapabileceğini söyledi.

Harker: 75 Baz Puanlı Günler Geride Kaldı

Harker konuşmasında, “Faiz oranlarını bu yıl birkaç kez daha artıracağımızı umuyorum, ancak bana göre faizleri 75 baz puan artırdığımız günler kesinlikle geçti. Bence 25 baz puanlık artışlar ileriye dönük olarak uygun olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Harker, FED’in oran artışlarını durdurma noktasına geldiğinde muhtemelen bir süre daha orada kalması gerekeceğini söyledi. Yetkili, bu yıl bir noktada, politika faizinin yeterince kısıtlayıcı olmasını ve para politikasının işini yapmasına izin vermek için oranları yerinde tutmasını beklediğini vurguladı.

Harker, bu yıl oran belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’nin oy hakkı olan bir üyesi olacak. FED geçen yıl faiz oranlarını tarihsel olarak agresif bir hızda artırdı ve hedef oranını bahardaki sıfıra yakın seviyelerden Aralık toplantısında yüzde 4,5 seviyesine kadar çıkardı.

GCM Yatırım Banner

Harker konuşmasında, ekonominin FED’in eylemlerini yönlendirebilme yeteneği konusunda iyimserdi. 2023’te bir durgunluk beklemediğini belirten FED yetkilisi, gayri safi yurt içi hasılanın bu yıl yüzde 1 artmasını beklediğini kaydetti.

İş gücü piyasasının mükemmel durumda kalmasına çok sevindiğini kaydeden Harker, işsizliğin mevcut yüzde 3,5 seviyesinden bu yıl yüzde 4,5’e yükseldiğini ve önümüzdeki birkaç yılda yüzde 4’e geri dönmesini beklediğini belirtti.

Harker, fiyat baskılarındaki artışın normal seyrini sürdürmeye başladığına inandığını belirtirken, çekirdek enflasyonun bu yıl yüzde 3,5 civarında olması gerektiğini söyledi. FED’in 2025’te yüzde 2 olan enflasyon hedefine ulaşması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.