Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Bowman’dan Faiz Artışına Devam Mesajı

FED üyelerinden Michelle Bowman, enflasyonun hala çok yüksek olduğunu ve düşürmek için daha fazla faiz artışı yapılması gerektiğini söyledi.
FED/Bowman’dan Faiz Artışına Devam Mesajı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Merkez Bankası (FED) yönetim kurulu üyelerinden Michelle Bowman, Salı günü Miami’de düzenlenen bir etkinlikte konuştu. FED’in faiz politikası tüm dünyanın yakından takip ettiği konuların başında geliyor.

Yarın ABD enflasyon rakamları açıklanacak ve gelen veriler önümüzdeki dönemde faiz artışları konusunda piyasaya fikir verecek.

FED üyelerinden Bowman ise bu konuya dair son düşüncelerini paylaştı. Son aylarda enflasyon göstergelerinde düşüş olsa bile daha yapılacak çok iş olduğunu belirten isim, FED’in faiz oranlarını artırmaya devam etmesini beklediğini dile getirdi.

Gelecek süreçte faiz artışlarının nerede son bulacağını enflasyondaki durumun belirleyeceğini ifade etti. ABD’de enflasyon geçen yıl Haziran ayında yüzde 9’u aşarak son 40 yılın en yüksek seviyesine çıkmıştı.

Bunun ardından agresif faiz artırımları yapılarak enflasyonda kayda değer bir düşüş oldu. Dünyanın en büyük ekonomisinde enflasyon Kasım’da yüzde 7,1 oranında gerçekleşti. Yarın açıklanacak Aralık oranının ise yüzde 6,5 olması bekleniyor.

GCM Yatırım Banner

Faiz politikasının tüketici fiyat endeksine göre belirleneceğini söyleyen Bowman, enflasyonun zirve yaptığı konusunda ikna edici işaretler görmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Powell’dan Fiyat İstikrarı Vurgusu

Salı günü küresel piyasaların odağında olan en önemli konu FED Başkanı Jerome Powell’ın yaptığı konuşma yer alıyordu.

Powell, yüksek enflasyonla mücadele ederken merkez bankasının siyasi etkiden arınmış olması ve fiyat istikrarı sağlarken siyasi olarak popüler olmayacak zor kararlar alınması gerektiğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.