Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Goolsbee: İşsizlik Olmadan Enflasyon Düşüyor

Chicago FED Başkanı Goolsbee, enflasyonun düşürülmesinde ilerlemenin devam ettiğini, ekonomik büyümeninse güçlü kaldığını vurguladı. İşte detaylar;
FED/Goolsbee: İşsizlik Olmadan Enflasyon Düşüyor
HABER GİRİŞ

ABD’de dün açıklanan enflasyon verilerinin ardından Chicago FED Başkanı Austan Goolsbee açıklamalarda bulundu. ABD enflasyonu Ekim’de yıllık bazda yüzde 3,2 olarak kaydedilmişti. Goolsbee, enflasyonun bu sene rekora yakın bir hızla düştüğüne işaret etti.

Piyasa beklentileri yüzde 3,3 olan ABD enflasyonun hızla düştüğünü dile getiren Goolsbee, ancak daha fazla ilerleme kaydedilmesi gerektiğini savundu.

Detroit Ekonomi Kulübü etkinliği için hazırlanan konuşmasında, 2023 yılındaki tam istihdamın savaş zamanı dışındaki en hızlı soğumayı gerçekleştirdiğini ileri sürdü.

Bu olağandışı başarının ABD’de savaş dışında hiç gerçekleşmediğinin altını çizerek, Covid-19 kısıtlamalarının ardından arzdaki toparlanmadan kaynaklandığını belirtti.

Enflasyon 40 Yılın En Hızlı Düşüşünü Yaşıyor

ABD enflasyonunun yaklaşık 40 yılın en hızlı hızına yavaşlamasını, işsizlikteki artışınsa sınırlı olduğunun altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

“Daha gidilecek yol olmasına rağmen ilerleme devam ediyor.” diyen Goolsbee, Amerika Merkez Bankası’nın (FED) Eylül’de yüzde 3,4 olan kişisel tüketim harcamalarının fiyat endeksi ile farklı bir ölçümle yüzde 2 enflasyon hedefini anımsattı.

Arzdaki son olumlu gelişmelerin enflasyonist baskıları artırmadan muhteşem rakamlara sahip olunabileceği anlamına geldiğini belirtti.

Gelecek dönemdeki enflasyon verilerine odaklandığını söyleyen Goolsbee, ekonomideki aşırı ısınmanın dış şoktan daha az risk olarak gördüğünü kaydetti.

Chicago FED Başkanı Goolsbee, “Önümüzdeki çeyreklerde devam eden ilerlemenin anahtarı konut enflasyonunun evrimi olacak. Daha genel olarak, enflasyon düştüğünde yollarda her zaman tümsekler olur.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.