Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Galhau: ECB Bilançosunu Küçültmeye Başlamalı

ECB üyesi Galhau, Avrupa Merkez Bankası'nın bilançosunu küçültmeye başlaması gerektiğini duyurdu. İşte detaylar...
Galhau: ECB Bilançosunu Küçültmeye Başlamalı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi üyesi ve Fransa MB Başkanı Francois Villeroy de Galhau, faiz oranının yüzde 2’ye yaklaştığını belirterek önemli açıklamalarda bulundu.

ECB üyesi, önce bankaların kredilerinin geri ödemesini sağlayarak ve ardından tahvil varlıklarını azaltarak bilançosunu küçültmeye başlaması gerektiğini aktardı.

“ECB’nin 50 ya da 75 baz Puanlık Faiz Artışını Tartışmak için Erken”

ECB’nin, 27 Ekim toplantısında faiz oranını 50 ya da 75 baz artırıp artırmayacağını tartışmanın erken olduğuna değindi. Galhau, “Vade primini sıkıştırmak için çok büyük bir bilançoyu çok uzun süre tutmak aynı zamanda politika oranlarını nötrün üzerinde sıkılaştırmayı düşünürken tutarlı olmaz” açıklamasında bulundu.

Avrupa Merkez Bankası’nın önce bankaların merkez bankasının Hedefli Uzun Vadeli Yeniden Finansman Operasyonları (TLTRO) kapsamında ödünç alınan parayı geri ödemesini sağlaması gerektiğini vurguladı.

Fransa MB Başkanı, ECB’nin enflasyonun çok düşük olduğu son yedi yılda 3.20 trilyon dolarlık Varlık Satın Alma Programı kapsamında satın aldığı vadesi gelen tahvillerin bazılarını değiştirmeye başlayamayacağını aktardı.

GCM Yatırım Banner

Bu gelişmelerin öncesinde ECB’de Eylül ayında 75 baz puanlık faiz artışından sonra bilanço küçültme konusu gündeme gelmişti.

Politika yapıcılar, Ekim’in başlarında bilanço küçültme görüşmelerini başlatmayı kabul etmişti. Ayrıca Avrupa Merkez Bankası’nın bilançosunun küçülmesini sağlayacak olan ve niceliksel sıkılaştırma olarak önerilen değişikliğin 2023’ün ilk çeyreğinde yürürlüğe girebileceği aktarılmıştı.

Bankanın para politikasına dair en son değerlendirme ise ECB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos’tan geldi. Enflasyonu düşürmek için para politikasını kullanılmasının gerektiğini savundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.