Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB’nin Yeni Konusu Belli Oldu: Bilanço Küçültme!

Birkaç gün önce faiz kararını açıklayan Avrupa Merkez Banka'sının yeni gündem maddesi duyuruldu. İşte detaylar...
ECB’nin Yeni Konusu Belli Oldu: Bilanço Küçültme!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Merkez Bankası (ECB) politika yapıcıları, Ekim’in başlarında bilanço küçültme görüşmelerini başlatmayı kabul etti. Bu karar birkaç gün önce ECB’nin tarihi faiz artışına gitmesinden sonra geldi.

Bankanın, 75 baz puanlık faiz artışı yapması 1998 yılından beri en büyük hamlesi oldu.

Financial Times’ın haberine göre ECB üyeleri, faiz kararından sonra son yedi yılda biriken 5 trilyon euroluk tahvil portföyünün mevcut durumunda daha ne kadar devam edeceğini sorguladı. İsimi açıklanmayan iki yetkili, bankanın Temmuz ayında eklemeyi bıraktığı vadesi gelen tahvillerin miktarını yıl sonuna kadar azaltma kararı alacağını duyurdu.

Ayrıca Avrupa Merkez Bankası’nın bilançosunun küçülmesini sağlayacak olan ve niceliksel sıkılaştırma olarak önerilen değişikliğin 2023’ün ilk çeyreğinde yürürlüğe girebileceği aktarıldı.

ECB Diğer Bankalara Ayak Uyduracak

Banka, konseyin gelecekteki herhangi bir niceliksel sıkılaştırmanın içeriğini veya zamanlamasını tartışmadığını söyledi. Bu adımla ECB’nin ABD Federal Rezervi ve İngiltere Bankası gibi diğer büyük merkez bankalarıyla uyumlu hale geleceği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

İngiltere ve ABD merkez bankalarının tahvil portföylerini şimdiden küçültmeye başladıkları ifade edildi. Avrupa Merkez Bankası’nın bilançosunu küçültme tartışması ve para politikası kararları 5 Ekim’de Kıbrıs’taki yönetim konseyi toplantısında başlayacağı aktarıldı. Bankanın bilançosunun 2014 sonunda 2,21 trilyon Euro’dan 8,76 trilyon Euro’ya yükseldiği açıklandı.

“Tutarsız Görünen Bir Noktaya Gelindi”

Enflasyonun bankanın yüzde 9,1’lik hedefinin dört katından fazla olmasıyla birlikte, politika yapıcıların tahvil portföylerini mevcut boyutlarında tutmanın doğruluğunu sorguladığı söylenildi.

Bir yetkiliden konuya ilişkin değerlendirme geldi. Kısa vadeli faiz oranlarına daha fazla ekleme yapılmasının, bilançonun olduğu yerde kalmasının ve yeniden yatırım programlarının tutarsız görünen bir noktaya geldiğini aktardı.

ECB Başkanı Christine Lagarde, tahvil varlıklarını küçültmeye başlamanın şimdi zamanı olmadığını söyledi. Ayrıca enflasyonu düşürmek için talebi azaltmayı ve beklentileri yukarı yöne kaymaya karşı koruma sağlayacaklarını belirtti. Faiz kararının ardından gelen bu değerlendirmelerin öncesinde Eylül ayı tahminleri açıklandı. Euro Bölgesi için beklenen durgunluk banka tarafından kabul edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.