Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Bowman: Enflasyon Düşene Kadar Faiz Artışı Masada!

Bugün açıklanacak Eylül enflasyonu öncesi mevcut para politikasını değerlendiren FED üyesi Bowman, faiz artışına devam mesajı verdi.
FED/Bowman: Enflasyon Düşene Kadar Faiz Artışı Masada!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Merkez Bankası (FED), dün akşam Eylül toplantısının tutanaklarını yayımladı. Çok yüksek enflasyonu düşürmek için faiz artırımlarının devam edeceğini işaret eden tutanakların ardından, Federal Açık Piyasalar Komitesi (FOMC) üyesi Michelle W. Bowman’ın yazılı açıklaması geldi.

Şu an enflasyonun çok yüksek olduğunu söyleyen Bowman, hedeflenen orana düşürülmesi, fiyat istikrarı ve maksimum istihdam hedeflerinin sürdürülebilir hale getirilmesi için faiz artışının gerekli olduğunu savundu.

Doğal olarak şu anda herkesin odak noktasının bir sonraki toplantıda ve daha sonrasında verilecek kararlar olduğunu belirten FED üyesi, bugün açıklanacak olan enflasyon verisini işaret etti.

Konuşmasında, “Enflasyonun aşağı indiğine dair işaretler görmezsek, benim görüşüm, federal fon oranı hedef aralığındaki büyük artışların masada kalması gerektiği yönünde olmaya devam ediyor.” şeklinde sözlere yer veren Bowman, enflasyonun düşmeye başlaması halinde ise daha yavaş faiz artışını işaret etti.

Parasal Sıkılaşmanın Ne Kadar Süreceği Belli Değil

Küresel piyasalar bugün açıklanacak ABD enflasyonunu bekliyor. Veriler Türkiye saati ile 15.30’a açıklanacak. ABD’de enflasyon Ağustos ayında yüzde 8,3 ile beklentilerin üzerinde geldi. Eylül için beklenti ise yine yüzde 8,1 gelmesi yönünde.

GCM Yatırım Banner

Bowman, enflasyonun kalıcı bir şekilde düştüğünü görene kadar fon oranının kısıtlayıcı bir düzeye çıkması ve bir süre orada kalması gerekeceğini ancak bunun ne kadar süreceğinin henüz belli olmadığını söyledi.

Enflasyon konusundaki belirsizliğin FED’in kararlarını verirken de işini çok zorlaştırdığını söyleyen Bowman, öncelikle fiyat istikrarını yeniden sağlamak ve gerekenleri yapmak için sarsılmaz kararlılıklarını vurgulamaya devam etmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.