Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Toplantı Tutanakları Paylaşıldı: Beklentiler Farklıydı

21 Eylül tarihinde 75 baz puan artırma kararı alınan FED toplantısının tutanakları açıklandı. Faiz artırımlarının devam edeceğine işaret edildi.
FED Toplantı Tutanakları Paylaşıldı: Beklentiler Farklıydı
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası’nın (FED) son toplantısıyla ilgili tutanaklar paylaşıldı. Yazılı metinde, istikrar hedefi için sıkı bir politika duruşuna geçişmesi ve bunun devamlılığının kararlaştırıldığı belirtildi. 20-21 Eylül’de düzenlenen ve faiz oranının 75 baz puan artırıldığı toplantının tutanaklarında, enflasyonun düşürülmesi için faiz artırımlarının bir süre devam edeceğine işaret edildi.

FED’in fiyat ve maksimum istihdam hedeflerine ulaşabilmek için Komitenin daha sıkı bir politika duruşuna geçmesi ve ardından bu duruşu sürdürmesi gerektiğine karar verildiği kaydedildi.

“Enflasyon Verileri Beklentilerin Üzerinde”

Enflasyonun kabul edilemez seviyelerde seyretmeye devam ettiği ve uzun vadeli yüzde 2 hedefinin oldukça üzerinde geldiği ifade edilen tutanaklarda, açıklanan enflasyon rakamlarının beklentilerden farklı olduğu ve buna bağlı olarak enflasyondaki düşüşün daha yavaş olduğu bildirildi.

Tutanakta, pek çok yetkilinin enflasyonu düşürmek için çok az önlem almanın maliyetinin, çok fazla önlem almanın maliyetinden daha büyük olabileceğini vurguladığı aktarıldı.

Politika sıkılaştırmasının hızını ayarlamanın önemine dikkat çekilen metinde, yetkililerin orta vadede enflasyon baskılarının kademeli olarak azalacağı düşüncesinde olduğu yer aldı.

GCM Yatırım Banner

“Ekonomik Faaliyetleri Kısıtlayabilecek Faktörler Arttı”

Yetkililerin politika ayarlamalarının kümülatif etkilerini değerlendirirken, bir noktada faiz artırımlarının hızını yavaşlatmanın uygun olacağı konusunda anlaştığı vurgulandı.

Bazı yetkililerin para politikası kısıtlayıcı bir bölgeye taşındıkça risklerin daha iki taraflı hale geleceğini gözlemlediği kaydedildi. Diğer ülkelerdeki parasal sıkılaşma ve küresel ekonomik görünümün zayıflaması da dahil olmak üzere gelecek dönemde ABD’deki ekonomik faaliyeti kısıtlayabilecek faktörlerin arttığı belirtildi.

FED’in bir sonraki toplantısının 1-2 Kasım tarihlerinde yapılacağı tahmin ediliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.