Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Bostic Faiz İndirimi için Şartlarını Söyledi

Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic, enflasyonda sürpriz bir düşüş olduğuna dair ikna edici kanıtlar olması durumunda erken faiz indirimine sıcak baktığını belirtti.
FED/Bostic Faiz İndirimi için Şartlarını Söyledi
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın (FED) faiz adımlarına yönelik değerlendirmeler paylaşılmaya devam ediyor. Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic, 18 Ocak’ta yaptığı açıklamada faiz indirimi ikna edici kanıtlara ihtiyaç olduğunu söyledi.

Bostic, piyasalarla paralel olarak faiz oranları konusunda üçüncü çeyreğe kadar indirim beklemediğini, fakat devam eden süreçte enflasyonda sürpriz bir düşüş olması halinde erken indirimlere açık olduğunu ifade etti.

Atlanta Business Chronicle’de konuşan Bostic, politika konusunda geç kalınması durumunda ekonomide aşırı sıkılaştırma tehlikesiyle karşı karşıya kalınabileceğini dile getirdi. Bostic, 2024’te Federal Açık Piyasa Komitesi’nde oy hakkına sahip olacak.

FED, 13 Aralık tarihinde yapılan son toplantıda politika faizini sabit bırakarak yüzde 5,25 – 5,50 seviyesinde sabit bırakmıştı. ABD’de Aralık ayı enflasyonu yıllık bazda yüzde 3,4 olarak gerçekleşti ve beklentiyi aştı. Enflasyon verisi yüzde 2 olan hedefin üzerinde seyretmeye devam ediyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın