Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Başkanı’ndan Kritik Faiz İndirimi Açıklaması

Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic, enflasyon beklentileri ve güçlü işgücü piyasası dahilinde faiz indirimine dair beklentilerini açıkladı.
FED Başkanı’ndan Kritik Faiz İndirimi Açıklaması
HABER GİRİŞ

Bugün küresel piyasalarda ana odak konumuz saat 16.30’da açıklanacak olan ABD Ocak ayı enflasyon rakamları olacak. Enflasyonun yüzde 3,4’ten yüzde 2,9’a inmesi bekleniyor. Son açıklanan veriler ve FED yetkililerinin açıklamaları, Mart ayında faiz indirimi ihtimalini neredeyse tamamen masadan kaldırdı.

Bu açıdan bugün açıklanacak olan enflasyon rakamları, söz konusu tablo üzerinde etkili olacak ve beklentilerin az da olsa şekillenmesine yardımcı olacaktır.

Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic, enflasyonun bu yıl sonuna kadar yüzde 2’ye inmesini bekliyor. 23 yılın en yüksek seviyesinde olan faizlerin indirilmesi konusunda ise ilk hamlenin yaz aylarında geleceğini öngörüyor.

İşgücü piyasasının güçlü olasından dolayı memnun olduğunu söyleyen Bostic, aynı zamanda bu durumdan şaşırdığını ifade etti.

İşsizlik oranının 24 aydır yüzde 4’ün altında olduğunu, en son açıklanan tarım dışı istihdamın ise 353 binle beklentinin çok üzerinde geldiğini hatırlattı. Bu verinin ekonomistleri şaşkına çevirdiğini söyleyen Bostic, faiz indirimlerinin yaz aylarına kadar başlamasını beklemediğinin altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Dallas FED Başkanı Lorie Logan ise geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada enflasyonun hedefe ulaşma yolunda ilerlediğini, bu ilerlemenin kalıcı olduğunu net olarak görebilmek için daha fazla veriye ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Faizleri düşürmek için acele etmediklerini ve gelen ekonomik verilere bağlı kalarak aksiyon alacaklarını dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.