Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Arthur Laffer: FED, ABD Başkanı ve Kongre Tarafından Kontrol Edilmeli

ABD’li ekonomist Art Laffer, FED’in neden bağımsız kaldığını anlamadığı söyleyerek kurumun Başkan ve Kongre tarafından kontrol edilmesi gerektiğini belirtti. Detaylar aşağıda;
Arthur Laffer: FED, ABD Başkanı ve Kongre Tarafından Kontrol Edilmeli
HABER GİRİŞ

Merkez bankalarının bağımsızlığıyla alakalı tartışmalar giderek artarken, ABD’li ekonomist Arthur Laffer FED’in Başkan ve Kongre tarafından kontrol edilmesi yönündeki yorumuyla gündeme geldi.

Donald Trump’ın ve önceki Başkan Ronald Reagan’ın ekonomi danışmanlığını yapmış olan Laffer; “Maliye politikası bağımsız değil. Askeri politika bağımsız değil. Sosyal politika değil.” ifadelerini kullanarak FED’in bağımsızlığını eleştirdi.

Art Laffer’in yorumları, Trump’ın FED eleştirilerini sürdürmesi ve kurumu ABD’nin karşı karşıya olduğu en zor sorun olarak nitelendirmesi üzerine geldi.

Arthur Laffer: FED Bağımsızlığı EleştiriNitekim Trump, hafta sonu boyunca sürdürdüğü eleştirileri arasında; “en zor problemimiz rakiplerimiz değil, Federal Rezerv” demiş, kurumu ne yaptığını bilmemekle suçlamıştı. Ayrıca merkez bankasının çok yüksek oranlara sahip olsa da ekonominin rekor kıracağının da üzerini çizmişti. Kendisi geçen yıl 4 kez artırım yapan FED’i daha önce de sert sözlerle eleştirmiş ve bu tavrıyla kurumun bağımsızlığıyla alakalı şüphelere yol açmıştı.

Pazartesi günü geçen hafta yaptığı yorumları yineleyen Laffer, FED’in bağımsız aktörlere sahip olmak yerine hükümetin yasama ve yürütme organları tarafından kontrol edilmesi gerektiğini söyledi.

Arthur Laffer: FED, Hükümet Yasama Yürütme Organları Tarafından Kontrol EdilmeliAçıkçası yürütme organıyla FED arasında fark olduğunu dile getiren Laffer, bir bölünmenin artık bağımsız bir aktör olmayana kadar devam edeceğini de öne sürdü. Trumponomics’in ortak yazarı olarak da tanınan Arthur Laffer, geçtiğimiz gün yaptığı bir açıklamada da Trump’ın FED seçimlerinin ABD Senatosu’ndan rahatlıkla onay alması gerektiğini savunmuştu.

Trump’ın aday göstermeye niyetlendiği Christopher Waller ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın ABD direktör Judy Shelton’a atıfta bulunarak onların para politikası için iyi olacaklarını aktarmıştı. Özellikle de altın standardına geri dönüşü destekleyen ve FED eleştirileriyle bilinen Judy Shelton için dikkat çekici yorumlar yapan Laffer, FED bağımsızlığına karşı olan Shelton için muhteşem biri demişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın