Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED 2023’te Faiz Politikasını Nasıl Sürdürecek? Ekonomistler Yanıtladı

Reuters tarafından düzenlenen ekonomist anketine göre FED’in 2023’te sıkılaştırma döngüsüne son verecek. İşte tahminler…
FED 2023’te Faiz Politikasını Nasıl Sürdürecek? Ekonomistler Yanıtladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Reuters tarafından düzenlenen ankete katılan ekonomistlere göre ABD Merkez Bankası, sonraki iki politika toplantısında 25 baz puanlık artışın ardından sıkılaştırma döngüsüne son verecek ve ardından muhtemelen faiz oranlarını en azından yılın geri kalanında sabit tutacak.

FED yetkilileri, ABD merkez bankasının faiz artırımlarının etkisini değerlendirmek için sıkılaştırma hızını yavaşlatması gerektiği konusunda genel olarak hemfikir. Geçen yıl gösterge gecelik faiz oranı 425 baz puan artırıldı ve sıkılaştırmanın büyük kısmı 75 ve 50 baz puanlık hamlelerle geldi.

Şubat Toplantısında Beklenti 25 Baz Puan

Enflasyon düşmeye devam ederken, son anketteki ekonomistlerin yüzde 80’inden fazlası, FED’in 1 Şubat’taki toplantısında 25 baz puanlık bir artışa gideceğini tahmin ediyor. Bu adım atılırsa politika faizi yüze 4,50-4,75 aralığına çıkmış olacak.

ABD’de Aralık ayı enflasyonu beklentilerin de altında gelerek yıllık bazda yüzde 6,5 olarak açıklandı.  90 ekonomistin 61’ine göre, federal fon oranının Mart ayında yüzde 4,75-5,00 seviyesinde zirve yapması bekleniyordu. Ancak politika yapıcılarının Aralık toplantısındaki tahminleri, 2023 beklentisinin 25 baz puan altındaydı.

ING’nin baş uluslararası ekonomisti James Knightley, “ABD enflasyonu, fiyat baskılarının hafiflediğini gösteriyor, ancak güçlü bir istihdam piyasası ortamında, Federal Rezerv faiz oranlarında zirveye çıkmak konusunda temkinli davranacak” değerlendirmesinde bulundu.

GCM Yatırım Banner

Faizler Tarihi Yüksek Seviyelerde

Beklenen faiz oranı, son sıkılaştırma döngüsünün zirvesinin iki katından fazla ve küresel mali krizin hemen öncesindeki 2007 ortasından bu yana en yüksek seviye olacak. FED’in politika faizinin 2023 sonunda nerede olacağına dair net bir fikir birliği yoktu, ancak katılımcıların yaklaşık üçte ikisi yüzde 4,75-5,00 ya da daha yüksek bir tahminde bulundu.

Enflasyonun daha da düşeceği tahmin ediliyordu ancak önümüzdeki yıllarda yüzde 2 hedefinin üzerinde kalacağı ve yakın zamanda nispeten zayıf bir oran indirimi şansı bırakması bekleniyor. Ankete katılanların yüzde 60’ından fazlası FED’in faiz oranlarını en azından yılın geri kalanında sabit tutma olasılığının indirimden daha yüksek olduğunu söyledi.

Rabobank’ta kıdemli ABD stratejisti Philip Marey, FED’in istihdam yerine enflasyona öncelik verdiğini, bu nedenle yalnızca çekirdek enflasyondaki keskin bir düşüşün, komiteyi bu yıl oranları düşürmeye ikna edebileceğini belirtti.

Analist, “Enflasyonda zirveyi geride bırakmış olsak da, altta yatan eğilim devam ediyor. Enflasyonun yıl sonundan önce yüzde 2’ye yaklaşacağını düşünmüyoruz.” notunu düştü. Anket, ABD’de iki yıl içinde resesyona girme olasılığının yaklaşık yüzde 60 olduğunu gösterdi.

Büyüme Tahminleri Düşük

Dünyanın en büyük ekonomisinin, 2024’te yüzde 1,3’lük büyümeye sıçramadan önce bu yıl yalnızca yüzde 0,5 oranında büyümesi bekleniyordu ve bu, yüzde 2 civarındaki uzun vadeli ortalamasının hala altında bulunuyor.

Özellikle finans ve teknoloji şirketlerinde toplu işten çıkarmalar devam ederken, işsizlik oranının mevcut yüzde 3,5’ten gelecek yıl ortalama yüzde 4,3’e yükselmesi ve ardından gelecek yıl yeniden yüzde 4,8’e kadar çıkması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.