Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Faturada Yeni Sistemin Kapıları Açıldı!

Kağıt fatura dönemi Temmuz ayı itibarıyla son buldu. Bugünden itibaren e-fatura kullanımını artıracak yeni uygulama devreye alındı. Detaylar haberde…
Faturada Yeni Sistemin Kapıları Açıldı!
HABER GİRİŞ

Ülke genelinde kağıt fatura uygulamasına son vermek için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın uygulamaya koyacağı e-fatura kararında kritik güne gelindi. Geçen ay kamuoyuna duyurulan 535 Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde yapılan değişiklikler 1 Temmuz tarihinden itibaren hayata geçirilecek.

Çok sayıda sektör bugünden itibaren e-fatura kullanımını zorunlu olarak uygulamaya alacak.

Zorunlu olarak uygulamaya geçecek sektör grupları brüt satış hasılatı tutarına göre belirlenecek.

Bu kapsamda brüt satış hasılatı geçen yıl 3 milyon lira ve üzeri olan mükellefler, Temmuz ayı itibarıyla sektör ayrımı olmadan e-fatura uygulamasını başlatacak.

Yeni Mükellefler de Kapsama Dahil Edilecek

Başlatılan dijital dönüşüm sürecine yeni mükellefler de dahil edilecek. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından lisans alan işletmeler, komisyoncu ve tüccarlardan, aracı hizmet sağlayıcılarına, içecek üreticileri ve sinema işletmecilerine kadar pek çok sektörde faaliyet gösterenler uygulama kapsamında yer alacak.

GCM Yatırım Banner

Sanal ortamda mal ya da hizmet satışı gerçekleştiren mükellefler arasında geçen yıl 500 bin lira ve üzeri brüt satış hasılatı (veya satışları ile gayrisafi iş hasılatı) olanlar zorunlu olarak e-faturaya geçecek. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.