Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Faturada Yeni Sistem için Geri Sayım Başladı: Son Gün 1 Temmuz!

Kağıt fatura döneminde sona yaklaşıldı. Temmuz ayı itibarıyla e-fatura kullanımını artıracak yeni uygulama devreye giriyor. Detaylar haberde…
Faturada Yeni Sistem için Geri Sayım Başladı: Son Gün 1 Temmuz!
HABER GİRİŞ

Gelir İdaresi Başkanlığı, kağıt fatura uygulamasına son vermek için uygulamaya koyacağı e-fatura kararı için start verdi. 535 Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde yapılan değişikliklerin ardından e-fatura kullanımını çoğu sektörde zorunlu hale getirmek için tanınan süreye yaklaşıldı.

Buna göre çok sayıda sektör 1 Temmuz 2023’ten itibaren e-fatura kapsamına alınacak.

Zorunlu olarak uygulamaya geçecek gruplar brüt satış hasılatı tutarına göre belirlenecek.

E-fatura ve e-arşiv fatura uygulamasını hayata geçirecek işletmelerin başlangıç tarihi 1 Temmuz 2023 olurken; söz konusu firmaların e-defter uygulamasına geçişi ise 1 Ocak 2024 olacak.

İlk adımda zorunlu olarak e-faturaya geçiş yapacak grup 2020 ve 2021 yılı brüt satış hasılatı 4 milyon lira, 2022 ve müteakip hesap dönemleri için 3 milyon lira ve üzeri olan mükellefler olarak belirlendi.

GCM Yatırım Banner

2022 ya da müteakip hesap dönemleri için 500 bin lira ve üzeri brüt satış hasılatı olan e-ticaret faaliyetinde bulunan mükellefler de e-faturaya geçiş yapacak. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.