Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FAO Açıkladı: Küresel Gıda Fiyatları Endeksinde Düşüş Yaşandı

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, küresel gıda fiyatları endeksinin 2023 yılında bir önceki yıla göre yüzde 10 gerilediğini duyurdu. Detaylar;
FAO Açıkladı: Küresel Gıda Fiyatları Endeksinde Düşüş Yaşandı
HABER GİRİŞ

Dünyada gıda güvenliğini sağlamayı amaçlayan Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), gıda ürünlerinin uluslararası fiyatlarındaki aylık değişiklikleri izleyen FAO Gıda Fiyat Endeksi’nin güncel verilerini yayımladı.

Endeksin, 2023 yılını bir önceki yıldaki seviyesinin yaklaşık yüzde 10 altında kapattığını duyurdu.

Küresel gıda fiyatlarının, özellikle şeker fiyatlarında yaşanan düşüşün etkisiyle Aralık ayında yüzde 1,5 gerilediği açıklanırken FAO Gıda Fiyat Endeksi’nin, Aralık 2022’ye göre yüzde 10,1 düşüşle ortalama 118,5 puan olduğu ifade edildi.

FAO Dünya gıda emtia fiyatlarının ölçütü olan endeks, 2023 yılını bir önceki yılki seviyesinin yaklaşık yüzde 10 altında tamamlarken endeks, 2023’ün tamamı için bir önceki yılın ortalama değerinden yüzde 13,7 daha düşük oldu. Söz konusu dönem boyunca yalnızca uluslararası şeker fiyat endeksi 2022 yılına kıyasla artış gösterdi.

FAO Fiyat Endeksi
Kaynak: FAO

Küresel gıda fiyatlarının Aralık ayında şeker öncülüğünde düşüş göstermesi dikkati çekti. Şeker Fiyat Endeksi, Brezilya’daki güçlü üretim ivmesinin yanı sıra Hindistan’da şeker kamışı kullanımının azalmasının etkisiyle şeker fiyatlarındaki düşüşle Aralık’ta, bir önceki aya göre yüzde 16,6 oranında gerileme gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi, aylık bazda yüzde 1,4 gerilerken endeks, 2023 yılının tamamında bir önceki yılın seviyesinin yüzde 32,7 altına indi.

Tahıl Fiyat Endeksi, pirinç, mısır, buğday ve arpa fiyatlarının artışıyla aylık bazda yüzde 1,5 yükseldi, bir önceki yılın seviyesinin ise yüzde 15,4 gerisinde kaldı.

FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi, yüzde 1,6 artış gösterirken endeks, Aralık 2022 değerinin yüzde 16,1 altında kaldı. FAO’nun açıklamasında, güçlü küresel ithalat talebinin uluslararası tam yağlı süt tozlarının yükselmesine neden olduğu ifadesi kullanıldı.

Et Fiyat Endeksi ise domuz eti için süren zayıf ithalat talebinin etkisiyle Aralık’ta yüzde 1 düşüş kaydetti, Aralık 2022’deki seviyesinin yüzde 1,8 altına geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın