Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Faizi Sabit Tutan Avustralya Merkez Bankası’ndan Sıkılaştırma Mesajı

Avustralya Merkez Bankası, 1 Ağustos toplantısında faiz oranını değiştirmedi ancak biraz daha sıkılaştırmanın gerekebileceğini bildirdi.
Faizi Sabit Tutan Avustralya Merkez Bankası’ndan Sıkılaştırma Mesajı
HABER GİRİŞ

Avustralya Merkez Bankası (Reserve Bank of Australia), para politikası kararını açıkladı. Kurul, nakit oranı hedefini değiştirmeden yüzde 4,10’da, döviz uzlaştırma bakiyelerine ödenen faiz oranını da değiştirmeden yüzde 4,00 seviyelerinde bıraktı.

Faiz oranları geçtiğimiz Mayıs ayında artırılarak yüzde 3,85’ten yüzde 4,10’a çıkarıldı. Temmuz ve Ağustos toplantılarında ise sabit bırakıldı.

Yüksek faiz oranlarının ekonomide arz ve talep arasında daha sürdürülebilir bir denge kurulması için ayarlandığı belirtildi. Bu amaç doğrultusunda çalışılmaya devam edileceği aktarılırken, sabit bırakma kararının bugüne kadar faiz oranlarındaki artışın etkisini ve ekonomik görünümü değerlendirmek için daha fazla zaman sağlayacağına dikkat çekildi.

Avustralya’da enflasyon düşmeye devam etse de yüzde 6 ile hala çok yüksek seviyede olduğu belirtildi. Mal fiyatlarında enflasyonun azaldığı, kira enflasyonun yükseldiği söylendi.

Ekonomi Trendin Altında Büyüyor

Avustralya ekonomisinin trendin altında bir büyüme süreci yaşadığı belirtilen kurul açıklamasında, işgücü piyasasında koşullar biraz gevşese de hala çok sıkı olduğu söylendi.

GCM Yatırım Banner

Ekonomi ve istihdamın trendin altında büyüyeceği tahmin edilirken, işsizlik oranının kademeli olarak artması bekleniyor. Ücretlerdeki artışın, sıkı işgücü piyasasına ve yüksek enflasyona yanıt olarak hız kazandığı, enflasyonun makul bir süre içinde hedefe döndürülmesinin kurulun öncelikli hedefi olduğu açıklandı.

Açıklama metninde “Yüksek enflasyon herkes için hayatı zorlaştırmakta ve ekonominin işleyişine zarar vermektedir. Tasarrufların değerini aşındırır, hanehalkı bütçelerine zarar verir, işletmelerin plan yapmasını ve yatırım yapmasını zorlaştırır ve gelir eşitsizliğini kötüleştirir. Ve eğer yüksek enflasyon insanların beklentilerine yerleşirse, daha sonra düşürmek çok maliyetli olur.” ifadesine yer verildi.

Enflasyonun makul bir zaman diliminde hedefe dönmesini sağlamak için para politikasının biraz daha sıkılaştırılmasının gerekebileceği söylendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.